Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Google’dan KOBl’lere bulut çözümleri geliyor

Günümüzde dijitalleşme bir zorunluluk haline geldi. Ancak bu yatırnm uygun maliyetle yapmak, şirketlerin sürdürülebilirliği açısmdan önemli. Google, özellikle küçük şirketlerin bilgilerini saklayabileceği ve topladığı verileri analiz edebileceği bulut bilişim hizmetlerinde yeni ürünler sundu. Burada ise maliyet avantajı, veri analizi ve güvenlik, odaklanılan üç alan olarak öne çıkıyor.

Dijitalleşme, çağımızın gereği haline geldi. Sadece büyükler için değil, 10 kişiden az istihdam sağlayan küçük bir işletme için bile dijitalleşme artık kaçınılmaz bir durumda. Artık küçük şirketler de büyükler gibi aynı altyapıdan yararlanabiliyor. Google gibi dünya devlerinin sunduğu bulut hizmetleri de bu alanlardan biri.

HARCAMA YÜZDE 46 ARTACAK

Büyük teknoloji şirketlerinin ‘Bu-lut’a yaptığı yatırımların kökeni 1950’lere kadar dayanıyor. Fakat yaygınlaşması son 10 yıllık sürecin bir parçası. Öyle ki, bulut bilişim, bilgi teknolojileri hizmetler sektöründe hem kullanıcılar hem de tedarikçiler tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandı. HSBC gibi dev finansal kuruluşların yanı sıra PWC, Deloitte gibi denetim, danışmanlık şirkederi de bilgilerini artık ‘Bulut’ta saklıyor.

Bulut bilişimin büyük oyuncularından Google, düzenlediği “Google Cloud Next London 2017” etkinliğiyle, Avrupa’nın dört bir tarafından gelen şirket yöneticilerine, yeni gelişmeleri, ürünleri anlattı. Yapılan davete Ekonomist de katıldı.

bulut cozumleri

ÜÇ ÖZELLİK ÖNE ÇIKIYOR

Google tarafından geliştirilen bulut platformunda, öncelikle, şirketlerin en çok duyarlı olduğu maliyet konusunda ‘Dakika fiyatlaması’ öne çıkıyor. Bu da şirketin ihtiyacı kadar olan sunucu ve servisi satın alması anlamına geliyor.

Google Cloud’un teknolojiden sorumlu direktörlerinden Evren Eryürek, “Bazen şirketler, ihtiyaçlarından daha fazla kapasite satın alıyorlardı. Böylece kullanmadıkları alanlar için de para ödüyorlardı. Şimdi dakikalık kullanım hakkı getirerek faturalarını da küçültüyoruz” diyor.

İkinci ve şirketlerin ilgisini çeken bir özellikle de toplanılan ama işleme konusunda sıkıntı yaşanan ‘Big Data’nın basitleştirilmesi. Şirket, Cloud Dataprep adlı servisiyle kuruluşların topladığı verileri bulut tabanlı ortamda gereksiz bilgilerden temizleyip, Cloud Datalab adlı ürünüyle de analize hazır hale getiriyor.

Üçüncü ve en önemli konu ise güvenlik. Türkiye’de irili ufaklı şirketlerin en büyük sorunlarından biri, bilgisayar korsanlan. Google, güvenlik için yılda 2 milyar dolarlık yatınm bütçesine sahip. Google’un tüketici bölümü başkanı Tariq Shaukat, “Güvenlik için büyük bir bütçe ayırıyor ve yatırım yapıyoruz. En büyük müşterimiz de şirketimiz. Bu kadar bilgiyi çok iyi korumamız gerekiyor” diyor.

TALAT YEŞİLOĞLU/LONDRA-İNGİLTERE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu