Haberler

Google’dan AB’nin yasağına destek

İNGİLİZ Reuters Haber Ajansı, geçtiğimiz günlerde yapay zekayla ilgili endişeler konusunda ABD’ye karşı daha ciddi önlemler alan Avrupa Birliği’nin (AB), en tartışmalı yapay zeka teknolojilerinden biri olan yüz tanımayla ilgili, bir yasa tasarısı hazırladığını belirtirken, Google’m da bağlı bulunduğu Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai bu teknolojinin kısmen yasaklanması konusunda destek verdi.

Avrupa Komisyonu’nun özel yaşamı ve veri hakları korumaya dönük düzenlemeleri daha da güçlendiren 18 sayfalık bir teklifi Brüksel’deki diplomatik çevrelerce konuşuluyor. Sundar Pichai de geçtiğimiz günlerde think tank kuruluşu Bruegel ile Brüksel’de bir araya geldikten sonra düzenlediği toplantıda, yüz tanıma teknolojisinin kötü amaçlı kullanılma olasılığına karşı kısmen yasaklanması teklifini desteklediğini bildirdi. Pichai, “Bence hükümetlerin bu konuyu ele almaları önemli. Girişim bu konuyla ilgili bir çerçeve çizilmesini sağlıyor” derken, diğer yandan teknolojinin nasıl kullanıldığını görmek için zaman tanmması gerektiğini de savundu.

Pichai, “Bu teknolojinin kullanımının nereye varacağı konusunda karar devletlere bağlı” sözleriyle topu siyasete atan Pichai, kanun yapıcılara yasayı oluştururken uygun bir yaklaşımda bulunmalarını tavsiye etti. Yapay zekanın kesinlikte regüle edilmesi gerektiğini ancak yasa koyucuların durumu dikkatli değerlendirmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan Pichai, “Mantıklı regülasyon potansiyel zararlarla sosyal fırsatları dengeleyerek uygun bir yaklaşımla gerçekleşmeli. Özellikle hem yüksek riskin hem de yüksek değerin bulunduğu alanlarda…” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı yasa tasarısında, AB’nin bu teknolojinin kullanımına ve kötü niyetli kullanımlara karşı nasıl bir yol izleyeceği kararını almadan önce bu teknolojinin kamusal alanda kullanılmasının beş yıl ertelenmesi maddesi de yer alıyor.

Gen biliminde yapay zekâ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu