Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Gençliğin Aksesurarı Kulaklıklar

Kulaklıklar her ay yaklaşık 450 bin adet satılıyor.

10 TL olanı da var, 30 bin TL olanı da. Pazarın dinamosu gençler. Kimi tarzını yansıtıyor kimi aksesuar olarak kullanıyor.

kulaklikAKILLI telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğundan beri kulaklıklar da yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlardan oldu. Rengarenk, çeşit çeşit, desen desen kulaklıklar özellikle gençler arasında son dönemde bir aksesuar modası yarattı. Giderek çeşitlenen modellerin de etkisiyle kulaklık satışları son yıllarda kelimenin tam anlamıyla patlamış durumda. 2013 yılında dünya çapında 280 milyon madet civarında kulaklık m/ satl§1 gerçekleşirken Türkiye’de bu rakam, 1.3 milyon adete ulaştı. Bu pazarın toplam büyüklüğü ise 35 milyon TL civarında.

Bugün cebinde 10 TL’si olan da kulaklık alabiliyor, 30 bin TL’si olan da… Evet yanlış okumadınız, kulaklık fiyatları 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca çanta, kol düğmesi, saat, ayakkabı gibi statü sembollerinin yanına kulaklık da eklendi. Dudak uçuklatan fiyatlarıyla kulaklıklar yeni dönemin statü sembollerinden biri haline geldi.

AYDA 450 BİN ADET SATILIYOR

Rengarenk modelleriyle kulaklıklar toplu ulaşım araçlarından spor salonlarına, sokaktan ofise kadar her yerdeler. Piyasada Sony, Philips, Beats, Sennheiser, Creative, Bose, Coloud, Urbanears gibi markaların modelleri reyaçta. Peki Türkiye’de kulaklık satışları ne durumda? Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir’den aldığımız bilgilere göre, Türkiye’de ayda 100 bin adet müzik kulaklığı satılıyor. Mikrofonlu telefon kulaklıklarının satışı da ayda 350 bin adet civarında gerçekleşiyor. Son üç yıldır bu rakamlarda büyük bir değişiklik bulunmuyor. Veriler, kulaklık satın alan tüketicilerin yüzde 70’ini 18-24 yaş aralığındaki gençlerin oluşturduğunu gösteriyor. Son dönemde fiyat olarak 100 TL’nin üzerinde bulunan yüksek ses kaliteli kulaklıklar giderek daha popüler hale geliyor. Bunlar, özellikle üniversite öğrencileri tarafından tercih ediliyor. Bu kulaklıkların stil sahibi olması, tasarımları ve renkleri, gençleri çeken unsurlar arasında.

FİYATLAR ARTIŞTA

Kulaklıkların en çok satıldığı ayların ekim ve ocak gibi okulların açıldığı ve yarıyıl tatilinin başladığı dönemler olması, öğrencilerin pazarın büyümesindeki rolünü ortaya koyuyor. Müzik tutkunu gençler, kendi kişilikleriyle ilişkilendirebilecekleri marka ve modelleri takip ediyor. “Üst sınıftaki ürünlerde, hem dış ortam seslerini engelleyen hem de müziğin sesini dışarı iletmeyen ürünler ilgi görüyor” diyen Erdemir, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugün bol çeşitlilikten ötürü müzik kulaklıklarının yüzde 80’i teknoloji marketlerinde satılıyor. Mikrofonlu cep telefonu kulaklıkları ise cep telefonlarının satıldığı her yerde olduğu için daha büyük bir pazar yaratıyorlar. Kulaklık pazarında ortalama fiyat şu an 30 TL seviyesinde bulunuyor ve verileri incelediğimizde, talep gibi ortalama fiyatın da yükseldiğini görüyoruz.”

KIYAFETE GÖRE KULAKLIK

Kulaklık pazarı artık farklı müşteri profillerine hitap eden geniş bir ürün gamma ulaşmış durumda. Müziği daha kaliteli bir sesle dinlemek isteyenler fiyatı bin 500 TL’ye kadar çıkan kulaklıklara yöneliyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Türkiye’de M tüketiciler çok sık kulaklık değiştiriyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki tüketiciler, ortalama dört ayda bir kulaklık değiştiriyor. ‘Sık değiştirilen kulaklıklar genellikle alt segmentte yer alan, fiyatı 50 TL’ye kadar olan ürünler oluyor. Bu tip kablolu kulaklıklar genelde kopma sebebiyle değiştiriliyor. Bir diğer sebep ise renk değişimi oluyor” diyen Erdemir, gençlerin özellikle kıyafetlerine göre çeşitli renklerde kulaklık almaya yöneldiğini söylüyor.

“STİLİN TAMAMLAYICI BİR UNSURU”

Türkiye’de en çok satılan kulaklık modellerine sahip olan markalardan biri Philips.

Şirketin kulak içi cep telefonu kulaklıkları, outdoor başbantlı serisi, PC kulaklıkları gibi toplam sekiz kategoride modelleri mevcut.

Phillips kulaklıkların fiyat aralığı 9.90 ile 999.90 TL arasında değişiyor. Markanın en çok satan modeli ise SHE3595 ve SHE3905 serisi.

“Kulak içi cep telefonu kulaklıklarının cep telefonu kullanımının artışıyla bağlantılı olarak yükselişte olduğunu söyleyebiliriz diyen Philips Audio Multimedya Ortadoğu Afrika ve Türkiye Pazarlama Müdürü Sinem Yücel, i M marka olarak 18-35 yaş arası, müziği hayatında önemli bir noktada tutan, trendleri takip eden kitlenin kendileri için çok önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Günümüzde kulaklık, mü zik dinlemekten daha fazlasını ifade ediyor. İnsanlar spor yaparken, işe okula giderken ya da bir kafede otururken kulaklık seçimlerinin de stillerinin tamamlayıcı bir unsuru olduğunun farkındalar. Dolayısıyla kulaklık tercihlerinde yeni tasarım ve renk trendlerini takip ediyorlar, bu da sık değişim anlamına geliyor.”

“KULAK İÇİ MODELLER MODA”

Sony ise 32 çeşit kafa üstü modeli ve sekiz çeşit kulak içi modeli ile pazarda iddialı olan bir diğer marka. Yüksek frekans aralığı sunan premium, ekstra bas, DJ, kablosuz, günlük kul lanım ve akıllı telefonlara özel olarak altı kategoriye ayrılan kulaklık ürün gamma sahip olan markanın kulaklık modellerinin fiyatları 14,99 TL’den başlayıp, 999 TL’ye kadar uzanıyor. “2014 yılının ilk altı ay verilerine göre, kulaklık ürün grubumuzla Türkiye’de pazar lideri konumundayız” diyen Sony Türkiye Kişisel Ses Sistemleri Ürün Müdürü Tolga Alptugay’dan aldığımız bilgilere göre, Türkiye’de hem uygun fiyatları hem de taşıma kolaylığı nedeniyle en fazla kulak içi kulaklık satılıyor. Bununla birlikte, kafa üstü kulaklıklarının popülaritesi de her geçen gün artıyor.

HEDEFİ YÜKSEK PROFİL

Hem kulak içi hem kulak üstü olmak üzere altı çeşit kulaklığı farklı renk seçenekleriyle satışa sunan Bang&Olufsen kulaklıklarının fiyatı 150 ile 450 euro arasında değişiyor. Bang&Olufsen Türkiye Distrübütörü Ferco Motor Genel Koordinatörü Kerem Ariş’ten aldığımız bilgilere göre, markanın hedef kitlesi dinamik ve sosyal bir yaşamı olan, modayı yakından takip eden, tasarım ürünlerine değer veren, rafine zevklere sahip yüksek profilli bir kitle. Kulak içinde Be oPlay H3, kulak üstünde ise BeoPlay H6, Bang&Oluf-sen’in çok tercih edilen ürünlerden.

Seçerken dikkat!

Müzik dinlemek isteyen tüketicinin kulaklıkta frekans aralığına dikkat etmesi gerekiyor. ‘Hz’ olarak gösterilen bu değer aralığı arttıkça kulaklığın ses kalitesi de artıyor. Kulaklıkla telefon görüşmesi yapacaklar mikrofonlu, sık seyahat yapanlar ise ‘noise c-ancelling’ yani dış gürültüleri kesen modelleri tercih etmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu