Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Geleceğin Dünyasından 10 Teknolojik Öngörü

50 Yıl Sonra 2069'da Dünya

MİLENYUM öncesi fütüristlerin tahminlerinin tutmadığı söylenir. 1970’lerin ünlü Jetgiller çizgi karakterinde olduğu gibi, 2000’li yılları tarif eden akıllı hizmetçi robotlar veya uçan arabalar henüz yok. Ancak şu bir gerçek ki, son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, yaşamın önümüzdeki onlu yıllarda nasıl olacağının daha kolay tahmin edilebileceğini gösteriyor. Bu tahminlerin bir ölçüde tutacağını söylemek şimdiden mümkün.

İngiltere’de akademisyenler ve fütüristlerden oluşan bir grup, dünyanın 50 yıl sonra, yani 2069’da neye benzeyeceğine kafa yordu. Bu grup, Samsung’un sporluğunda bir rapor hazırlayarak vardığı sonuçları paylaştı. İşte geleceğin dünyasından 10 öngörü…

1. Yeraltı yolları: Yeraltında ses hızında ilerleyecek ulaşım araçları geliştirilecek. Tüp sistemi üzerine kurulan bu yollar birbirine bağlanacak. Söz ge-limi Britanya’yı Avrupa’ya bağlayacak olan bu tüp sistemi, bir saat içinde yolcuları İskandinavya’ya ulaştıracak.

2. Yeraltı gökdelenleri: Yerin altına inşa edilecek depreme dayanıklı çok katlı bu binalar ev, ofis, alışveriş merkezi, spor merkezi gibi pek çok yaşam alanını bir arada sunacak.

3. Kendi kendini temizleyen evler: Siz evde yokken veya uyuyorken bir düğmeyle harekete geçirilerek evi temizleyecek bir teknoloji geliştirilecek.

4. Uzay otelleri: Ay’a ve diğer gezegenlere .yolculuk gerçek olacak. Her gezegenin yerçekimi ağırlığına ayak uydurabilecek bir sistemle uzay yolculukları mümkün olacak.

5. 3D organlar: Artık organ yetmezliği olmayacak. Organların değiştirilmesi veya daha iyi fonksiyon sağlanması için üç boyutlu organlar basılacak.

6. Böcek-burger takeaway’leri: Önümüzdeki 50 yılda böcekler insanlar için en önemli protein kaynaklarından biri haline gelecek.

7. Uçan otobüs ve taksiler: Birkaç yıl sonra hava taksilerin faaliyete geçeceği biliniyor. Yüksek güçlü drone-kopter’ler, yani bir tür uçan otobüsler de halk taşımacılığının vazgeçilmez araçları olacak.

8. Vücut implantları: Bu implantlar sağlımızın nasıl olduğunu, vücudumuzdaki değerleri ölçmek için kullanılacak. Bunun yanı sıra dil çevirmeni olarak da görev yapacak.

9. Dört boyutlu hava sporları: Hoverboard’lar üzerinde yapılabilecek hava sporları geliştirilecek. Bu sporlar stadyumda binlerce insanı bir araya getirerek dört boyutlu bir görsel şölen sunacak.

10. İnteraktif sanal gerçeklik filmleri: Evde sanal gerçeklik kıyafetleri giyerek kendinizi bir filmin içinde bulabilecek, dokunma hissini yaşayabileceksiniz. Beş duyu organının yerine geçecek bu teknoloji, sizi gerçek anlamda filmin veya bir video oyununun içine sokacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu