Haberler

Gaziantep Ticaret Borsası

Birbiri ardına projeler geliştiren Gaziantep Ticaret Borsası, şehirde Et Borsası, Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk gibi önemli projeleri hayata geçiriyor…

GAZİANTEP Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep’te tarım ve hayvancılığı dünya standartlarında geliştirmek için Et Borsası, Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk gibi çağın gereksinimlerine cevap verecek projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Dünyada tarım ve hayvancılığın öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tiryakioğlu, Gaziantep ve bölge tarımına katkı sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Tiryakioğlu, Et Borsası, Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk gibi dünya standartlarında, çağın gereksinimlerine katkı sunacak projeleri en kısa süre içerisinde sektörün hizmetine kazandırmak istediklerini kaydetti.

Gaziantep Ticaret Borsası

50 YILLIK PROJELER

Türkiye’de örneği olmayan Et Borsası ve Et Halinin hayata girmesiyle birlikte şehirde et konusunda en az 50 yıl sorun yaşanmayacağını ifade etti. Et Bor-sası ve Et Hali için Gaziantep’e özgü bir model üzerinde karar kılındığını aktaran Tiryakioğlu, “Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alan üzerinde inşa edilecek olan Et Borsası ve Et Hali, Gaziantep’te tüketilen et kalitesini artırarak üretiminin hijyenik şartlarda yapılmasına katkı sunacak” dedi.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

GTB’nin diğer iki önemli vizyon projesi olan Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk hakkında da bilgiler aktaran Tiryakioğlu şunları söyledi:

“Lisanslı depoculuğun tarım sektöründe yaygınlaşmasını tüketici ve üretici açısından son derece faydalı ve kazançlı görüyoruz. Proje çalışmalarını sürdürdüğümüz Hububat Emtia Merkezi içerisinde yer alacak olan lisanslı depolarla şehrimizi bölgede önemli bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Öte yandan kültürel ürünümüz antepfıstığı içinde İKA ile işbirliği içerisinde 10 bin tonluk lisanslı depo projemiz çalışmalarımız arasında yer almakta. Toplam 13 milyon 900 bin TL tutarındaki bu projenin yüzde 75’i İKA, yüzde 25’i bor-samız tarafında karşılanacak. Yine İKA ile yürüttüğümüz diğer bir çalışma ise Antepfıstığı Mükemmeliyet Merkezi projesi, bu merkez yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak. Bu projelerimizin protokollerini geçtiğimiz aylarda imza altına aldık ve gerekli çalışmalara başlandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu