Haberler

Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah OSB

Gaziantep sanayisi gücüne güç katıyor

GAZİANTEP, sanayinin mihenk taşını oluşturan organize sanayi bölgelerine bir yenisini ekledi. Kuruluşu tamamlanan “Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah OSB”, üretim ve istihdama ivme katacak.

En büyük pazarlarında sorunlar yaşanmasına karşın ihracat artışını çift haneli rakamlara çıkaran kent, AB, ABD ve Afrika pazarlarında büyüyor. Türkiye ekonomisinin bel kemiği şehirlerinden Gaziantep, tüm dünyanın önemli bir dönüşümden geçtiği süreçte bile başarılı bir ekonomik performans sergilemeye devam ediyor.

Ülkenin en büyük organize sanayi bölgesine sahip olmakla yetinmeyen Gaziantep, sanayisinin gücüne güç katacak önemli projeleri hayata geçiriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlı-ğı’nm onay vermesiyle kuruluşu gerçekleşen Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile yatırımlara, üretime, istihdama ivme kazandırılmak isteniyor.

Her türlü zorlu koşulda ihracat sevdasından vazgeçmeyen Gaziantepli işadamları, ihracatını bu yıl yeniden çift haneli rakamlara taşıdı. Geleneksel pazarlarında yaşanan düşüşü telafi etme için büyük çaba gösteren işadamları, ağırlık verdikleri Avrupa Birliği, ABD ve Afrika pazarlarında aldıkları payı artırmayı başardı.

Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah OSB

“SANAYİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı değerlendirmede, sahip olduğu sanayi kültürü, ticari yeteneği, kültürel ve tarihi zenginlikleriyle büyük bir potansiyeli içinde barındıran Gaziantep’in üretime dayalı büyümenin merkezlerinden birisi olarak gelişimini sürdürdüğünü belirtti.

“Sanayinin gelişmesi demek; üretmek demek, ekonominin büyümesi demektir” ifadelerine yer veren Konukoğlu, Gaziantep’in de planlı ve hızlı gelişen sanayisi ile kentin yanı sıra bölge ve ülke kalkınmasına büyük destek verdiğine vurgu yaptı. Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanayimizin bugün geldiği nokta hepimizi gururlandırıyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi olan Gaziantep OSB’nin Türkiye’nin en büyüğü konumuna ulaşma-sı.Beşinci OSB ile birlikte 43 milyon metrekarelik alana ulaşan Gaziantep OSB’de toplam 925 fabrika faaliyet göstermekte ve 130 bin kişiye istihdam sağlanmakta. Artan yatırımcı talebini karşılamak amacıyla kurduğumuz beşinci OSB’de faaliyette olan firma sayısı 90’a ulaştı, inşaatı eden firma sayısı ise 125. Üretim üssüne dönüşen bölgede, halı, iplik ve dokunmuş kumaşlar, plastik ürünleri, tahıl ürünleri, unlu mamuller, tekstil ve hazır giyim, işlenmiş sebze ve meyveler, kağıt ve mukavva, temizlik ve kozmetik, çikolata ve şekerleme, demir çelik, ayakkabı başta olmak üzere çok farklı sektörlerde yüzlerce ürün 174 ülkeye ihraç ediliyor.

Ayrıca, Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi, Havaalanı Sanayi Bölgesi, Nizip Caddesi ve Çevresi, Küçük Sanayi Sitesi, Örnek Sanayi Sitesi, Serbest Bölge, Teknopark, Ünaldı, Şehreküstü ve 25 Aralık Sanayi Sitesi’nde de dikkate değer büyüklükte üretim yapılıyor ve binlerce kişiye istihdam sağlanıyor.”

Şahinbey-Polateli OSB ve bununla bağlantılı Hassa-Dörtyol Tünel projelerinin çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Konukoğlu, “Sanayicimizin, zaman ve maliyetler açısından tasarruf etmesini sağlayarak rekabet gücünü artıracağız. Bütün bu projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ÇİFT HANELİ RAKAMLARLA ARTIYOR

Kentin ihracatında en büyük payı Ortadoğu ülkelerinin aldığını, ancak bu coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik sorunların Gaziantep ihracatında daralmaya yol açtığını anımsatan Konukoğlu, küresel ticaretin de yeterince canlanamadığına işaret etti. “Her türlü zorlu koşula rağmen ihracat sevdamızdan hiçbir zaman vazgeçmedik” diyen GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep’in en fazla ihracat yapan altıncı şehir olmasının da bunun en büyük göstergesi olduğunun altını çizdi.

Gaziantep’in bu yıl Şubat ayı ihracatının yüzde 11.6, Mart ayı ihracatının yüzde 14.1 artış göstermesinin sevindirici olduğunu dile getiren Konukoğlu, geleneksel pazarlarda yaşanan düşüşü telafi etmek için büyük çaba gösteren Gaziantepli ihracatçıların AB, ABD, Afrika ve diğer Avrupa ülkelerinde büyüdüklerini bildirdi.

Ocak-Mart 2016 döneminde, geçen yılın ilk üç ayma göre Gaziantep’ten Amerika ülkelerine yapılan ihracatın yüzde 46.4, AB ülkelerine yüzde 22.5, Afrika ülkelerine yüzde 11.4 ve diğer Avrupa ülkelerine yüzde 7.2 artış gösterdiğini belirten Konukoğlu, bu pazarlarda aldıkları payı artırmanın önemli olduğunu kaydetti. Konukoğlu, yaşanan artış trendinin yıl boyunca devam etmesini dilediklerini belirtti.

GSO Başkanı Konukoğlu, “Sanayicilerimiz hem ülke genelinde hem uluslararası arenada başarıyla çalışıyor. Bugün Gaziantep, Türkiye’de üretimin, istihdamın, ihracatın merkezi haline geldiyse burada Gaziantepli sanayicinin kentine ve ülkesine duyduğu sevdası vardır. Biz yeni yatırımlar gerçekleştirerek, kapasitemizi büyütmeye devam edeceğiz. Daha güçlü Türkiye ve daha gelişmiş bir Gaziantep için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek, açıklamasını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu