Haberler

Gaziantep İhracatı Yeniden Hız Kazandı

EKONOMİSİ sanayi ve ticarete dayalı olan Gaziantep, geçen yıl ülke genelinde ihracatta yaşanan durgunluğun etkilerini azaltıp yeniden tırmanışa geçen ihracatın verdiği moralle yeniden umutlandı.

Kriz dönemlerinde yapılan yatırımlarla tanınan Gaziantep’te geçen yıl kurulan beşinci OSB’de arsa kalmadığı gibi altı ve yedinci bölgeler için de önemli mesafeler alındı.

Daha önce, Kilis ile birlikte kurulma kararı alınan Şahinbey-Polateli OSB’nin çalışmaları devam ederken, Oğuzeli Havaalanı Islah OSB’nin kararı da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edildi.

USAK'TA UC ORGANIZE SANAYI BOLGESINDE DOLULUK ORANI YUZDE 86'YA ULASTI. (FOTOGRAF: DHA - YAVUZ KUSDEMIR, USAK)
USAK’TA UC ORGANIZE SANAYI BOLGESINDE DOLULUK ORANI YUZDE 86’YA ULASTI. (FOTOGRAF: DHA – YAVUZ KUSDEMIR, USAK)

Beşinci OSB ile birlikte 43 milyon metrekarelik alana ulaşan Gaziantep sanayide bin civarında fabrika ile 130 bin istihdama ulaştı. Geçen yıl kurulan 5. Bölge OSB’de faaliyette olan firma sayısı 90’a ulaşırken, 125 fabrikanın inşaatı da hızla devam ediyor. Gaziantep’te ayrıca, Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi, Havaalanı Sanayi Bölgesi, Nizip Caddesi ve Çevresi, Küçük Sanayi Sitesi, Örnek Sanayi Sitesi, Serbest Bölge, Teknopark, Ünaldı, Şehreküstü ve 25 Aralık Sanayi Sitesi’nde de dikkate değer büyüklükte üretim yapılarak onbinlerce kişiye istihdam olanağı sağlanıyor.

Kentin ihracatında en büyük payı alan Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi ve ekonomik sorular geçen yıl ihracatta daralmaya neden olunca, büyük çoğunluğu sanayici olan ihracatçılar AB, ABD ve Afrika ülkelerine odaklandı. Küresel pazarlarda halen ciddi bir canlılık olmamasına rağmen Gaziantepli sanayiler ve ihracatçılar hedef olarak Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde ve Afrika pazarlarında daha etkin olmayı hedef olarak belirledi.

2016 yılma umutlu giren Gaziantep, Şubat ve Mart aylarında ihracatta yeniden çift haneli artış rakamları görmeyi başardı. Geçen yıl yaşadıkları sıkıntıların getirdiği yükü bu yıl yapacakları artışla kapatmaya çalışan Gaziantepli sanayicilerin yılın üç ve dördüncü çeyreklerindeki hedefi ihracat artışında yüzde 20’in üzerine çıkmak. Sanayi yükselişini ticaret ve hizmet sektöründe de sürdüren Gaziantep, Büyükşehir Belediyesinin verdiği uzun uğraşlar sonucunda mutfak dalında Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olarak lezzetli ve eşsiz yemeklerin yer aldığı mutfağıyla turizmde de ciddi bir gelir elde etme yolunda önemli bir merhaleyi geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu