Bilim - Teknoloji - İnovasyon

En Yeni Megayat Modelleri ve Megayat Üretimi

Türkiye megayat üretiminde dünya üçüncüsü

MOTORYATI, yelkenlisi, guleti, katamaranı, süperyatı… Hepsi göz alıcı ve ihtişamlı, özellikle Türkiye’de bulunan yat üreticileri son yıllarda hem mega hem de küçük teknelerle dünya pazarında adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Yerli tekne üreticileri, Avrupa’da 2-2.5 milyon Euro civarında satılan aynı boyda ve özellikte tekneyi, Türkiye’de 1 milyon Euro’ya alma fırsatı sunuyor. Megayat üretiminde dünyada üçüncü sırada olan Türk tersanelerinin üstün kaliteli üretilmiş tekneleri, Avrupa’nın yarı fiyatına üretebilmesi, dünyada tekne alıcılarının ilgisini Türkiye’ye yönlendiriyor.

Dünyanın en önemli yat üretim merkezlerinden biri olan Türkiye tersaneleri, pandemi sürecinde sosyal mesafe ve izole hayat tarzı gerekliliği nedeniyle aile tipi 16-25 metre arası teknelerin üretimine yöneldi. Denizlerde güvenle tatil yapmanın yanı sıra, doğayla iç içe olmak ve izole tatil imkânı sunan teknelere yönelik ilgi sadece Türkiye içinden değil, yurt dışından da geldi. Türk yat üreticileri, yurt dışından da birçok sipariş için ön anlaşma yapmaya başladı. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin (GYHİB) açıklamasına göre; 2021 Mayıs ayı içerisinde 136 milyon dolarlık ihracat kaydederek 2020 Mayıs ayına kıyasla ihracatını yüzde 134 artıran Gemi Yat ve Hizmetleri Sektörü, Türkiye’de ihracatını en fazla artırma başarısını gösteren sektör olmayı başarıyor.

Sektördeki büyük firmaların gözde modellerini ve 2021 yılında denize indirilen tekneleri inceledik…

DENİZ YATÇILIK
Absolute Navetta 73

İtalyan Absolute’un amiral gemisi Navetta 73, Cannes Yach-ting Festival’de “2017 World Yacht Trophies” töreninde en yaratıcı tekne ödülüne sahip. Trawler tarzı motoryatın boyu 22.38 metre. Model, sadece tasarım özellikleriyle değil, çevreye saygılı bir tekne olması dolayısıyla sınıfındakilerden ayrılıyor. İç tasarımında ise dolap sayısının çokluğu dikkat çekiyor. Uzun seyahatler için düşünülmüş modelde, çok sayıda malzeme ve erzak depolama alanı var. Teknede bulunan iki adet 1000 beygirlik motorlarla, seyir hızı 22 knot’a çıkabiliyor. Teknenin yakıt kapasitesi ise 4 bin litre.

TEZ MARIN
Sense 57

Beneteau’nun Sense serisinin ‘cesur konseptli okyanus teknesi’ olarak nitelenen modeli yeni Sense 57, uzun seyirler ya da keyifli günlük gezintiler için denizde yaşamı kolaylaştıracak her türlü detaya sahip. Dış mekânlarda Berret Racoupeau Design imzası bulunan teknenin iç mekân tasarımları ise Nauta Design’a ait. 17.78 metrelik uzunluğa sahip olan yelkenlinin, üç ya da dört kamaralı opsiyonları mevcut. 72 metrekare ana yelken alanına sahip teknede maksimum 80 beygir motor kullanılabiliyor. Yakıt kapasitesi 415 litre, temiz su kapasitesi ise 640 litre.

SIRENA MARINE
Sirena 64

Sirena Marine’in motoryat sektörüne giriş yaptığı iki modelden biri olan ve dünya prömiyerini 2017 Boot Düsseldorf ta gerçekleştiren Sirena 64, German Frers tarafından tasarlandı. İç dizaynda ise Spadolini Design Studio imzası bulunuyor. Serinin 20.74 metrelik ilk modeli olan tekne, ekonomik yakıt tüketimiyle ön plana çıkıyor. Sahip olduğu stabilizörler sayesinde, seyir halinde veya demirliyken de konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Üç kamaralı model 850’şer beygir gücündeki iki adet CAT motoruyla hızını 27 knot’a kadar ulaştırabiliyor.

TRİO DENİZ
Sanlorenzo SL78

Dünyanın en büyük mega yat üreticilerinden olan Italyan Sanlorenzo’nun modeli SL78, 24.64 metre uzunluğunda, 5.74 metre eninde ve 70 ton ağırlığında. 5 bin 350 litrelik yakıt kapasitesine sahip. Salondan flybridge’ye çıkan merdivenler, her iki taraftan da cam duvarlara monte edildiği için basamaklar havada asılı gibi görünüyor. Böylece merdiven büyük ve kapalı bir kutu olarak yer kaplamıyor.

CL YACHTS
CLB72

https://www.youtube.com/watch?v=Uy5Tv3pDo28

îmza attığı yatlarda tasarım, teknoloji, güvenlik ve performansı gözeten ABD’li üretici CL Yachts’ın, ilk gövdesini 2019’da tamamladığı CLB72 modelinin yedinci gövdesi suya indirildi. Markanın B Serisi içinde yer alan motoryat, şık formu ve işlevselliği ile öne çıkıyor. Aslında ilk gövdesi 2019’da üretilen CLB72, 23.44 metrelik yapısında boyundan büyük vaatlerde bulunuyor. ABD’li CL Yachts imzalı motoryat, maceracı ruha sahip aileler için tasarlanmış ve kendini gösterir göstermez tersanenin en hızlı satan yatları arasına girmiş.

RIBTEC DENİZ ARAÇLARI
Northstar 1200 OP

Basamaklı gövde tasarımına sahip olan Northstar 1200 OP, en ağır deniz koşullarında görev yapacak şekilde tasarlanmış. Modelde, konvansiyonel süreçlerin aksine daha hafif, daha hızlı, daha güçlü ve daha verimli bir gövdeye vurgu yapılıyor. Teknenin gövde boyu 11.95 metre, genişliği 3.34 metre, ağırlığı ise 2700 kilogram. Maksimum 3×350 beygir motor gücüne sahip olan model, hız tutkunlarının ilgisini çekecek cinsten. Kullanıcı tarzına göre tüp, gövde ve ekipmanlarda farklı renk seçenekleri ile kişiselleştirilebilme özelliği bulunuyor.

En yeni tekne modelleri

Model Web Adresi
Vision F 80 www.visionfyachts.com
Sanlorenzo SX76 www.sanlorenzoyacht.com
Galeon 680 Fly www.galeon.pl
Bluegame BGX70 www.bluegame.it
Prestige X70 www.prestige-yachts.com
Dufour 61 www.ncp-charter.com
Absolute 62 FLY www.absoluteyachts.com
Oceanis Yacht 54 www.cyclades-sailing.com
Hanse 548 www.hanseyachtsag.com
Jeanneau 51 wwwjeanneau.com
Excess 15 www.triodeniz.com
Lagoon 46 www.cata-lagoon-tr.tezmarin.com
Nautitech 46 Fly www.nautitechcatamarans.com
Bali 4.6 www.bali-catamarans.com
Fountaine Pajot Isla 40 www.sam-sailing.com
Gran Turismo 41 www.beneteau.com
Bavaria C38 www.bavariayat.com
Strider 11 www.triodeniz.com
SRX 30 Yachtline www.oechsner-boats.de
Boston VVhaler 330 Outrage www.bostonwhaler.com
Sea Ray 320 Sundancer www.searay.eu
XO EXPLR9 www.xoboats.com
Merry Fisher 895 Sport wwwjeanneau.com
Dromeas 28 SUV www.dromeasyachts.com
Alfastreet 23 Cabin Evo www.alfastreet-marine.com

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu