Bilim - Teknoloji - İnovasyon

En Popüler Aksiyon Kameraları’nın Özellikleri ve Fiyatları

Günümüzün deyişiyle, “bir aksiyon içinde” isek paylaşmadan yapamıyoruz. Hareketli anlarımızı en iyi kaydeden teknolojik araçlar ise aksiyon kameraları. Her koşulda sınırsız görüntü alma imkanı sağlayan bu kameraların en popülerlerini derledik…

UZAYDA yürürken, denize dalış yaparken, gökyüzünde yamaç paraşütü yaparken veya havuza atlarken çekilen fotoğraf ve video paylaşımları sosyal medyada her an karşımıza çıkıyor. Amatör ve profesyonel çekimlerin yapılıp paylaşıldığı, hızla yaygınlaşan bu akım fotoğraf ile başladı, bir süre sonra video seçeneği ile bütünleşerek daha da yaygın bir hal aldı. Aksiyon ve adrenalin tutkusunun yaşandığı anların yakalanıp paylaşıldığı bu akım birbiriyle yarışan, birbirinden ilginç fenomenleri ortaya çıkardı. İlginç görüntüler, çarpıcı videolar, fenomen isimler sosyal medyanın en çok takip edilenleri arasına girmeyi başardı.

Doğal olarak bu işin arkasında, çekimlerin zorlu koşullarda yapılmasına imkan sağlayan kameralar var. Bunlara en genel ifadeyle “aksiyon kameraları” deniyor. Kamera üreticileri, trendin yükselişi ile beraber, her yıl farklı özelliklere sahip ürünlerini piyasaya sürüyor. Su geçirmeyen, tozdan etkilenmeyen, sarsıntıda bozulmayan, küçük ve portatif makineler üretiyorlar. Her bir model kullanıcının gereksinimlerine göre farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Artık aksiyon kameraları ekstrem spor tutkunlarının yanlarından ayırmadıkları en önemli aksesuarlardan birisi.

selfie

KÜÇÜK BOYUTTA YÜKSEK KALİTE

Aksiyon kameralarının, en büyük avantajı, boyutlarının küçük olması sayesinde hemen her tür alanda ve koşulda rahatça kullanılabilmesi. Bu ürünlerin boyutunun küçük olmasına bakmayın, kameraları son derece güçlü. Full HD çekim yapabilen, 4K özelliği taşıyan, uzun süre video çekebilen, yükseltilebilir hafızalara sahip bu makineler, çeşitli aksesuar ve aparatlar sayesinde rahat kullanım olanağı sağlıyor. Özel aparatları sayesinde kafada, kolda, göğüste, yani vücudun hemen her yerine takılıp kullanılabiliyor.

Fiyatları 300 TL ve 6.500 TL arasında değişen kameralar arasında her bütçeye uygun ürün bulmak mümkün. Yılın öne çıkan modellerini inceledik ve pazarın gelişimi hakkında bilgi topladık…

SU ALTI TUTKUNLARI İÇİN

Sony, son yıllarda su geçirmeyen telefon, kamera ve aksesuarlarıyla adından söz ettiren firmalardan biri. Ürün gamım giderek genişleten firma, ürün çeşitliliği iye alıcılara birçok seçenek sunuyor. Xperia Z serisi ile su altında çekim yapabilen telefonları piyasaya sürerek, video ve fotoğraf algısını değiştiren Sony, 4K çekim yapabilme özelliğine sahip video kameraları ile kullanıcılara kaliteli görüntüler sunuyor. Outdoor sporları için suya, toza ve darbelere dayanıklı pek çok ürünü olan firmanın, en çok satan video kameraları HDRAS50 ve FDRX3000R modelleri. Özellikle HDRAS50 modeli, amatör kullanıcılara rahat bir deneyim sağlaması ve fiyat performansı sebebiyle çok tercih ediliyor.

Piyasadaki tüm Sony Action Cam modelleri standart olarak su altı muhafazasıyla birlikte satılıyor. Böyle-ce su altı sporlarında rahatlıkla kullanılabiliyor. Yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanıklı yapısı sayesinde kullanıcılara önemli avantajlar sağlıyor. Sony Türkiye Dijital Görüntüleme Grup Ürün Müdürü Tolga Alptugay, ürünlerin daha geniş kitlelere ulaşması için gerekli etkinliklere katıldıklarmı ve bunun yanı sıra başarılı sporcularla işbirliği yaparak bilinirliği arttırmayı hedeflediklerini belirtiyor. 2016 yılında firma olarak verimli bir yıl geçiren Sony’nin 2017 yılından beklentisi ise pazardaki hedefini korumak.

“BİR KAMERAYA İKİ AKSESUAR”

Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitelerinden birisi olan Hepsibura-da.com’un 2017’de en çok sattığı aksiyon kamera markaları GoPro ve Sjcam. Türkiye’de bu kameraların en çok tatil bölgelerinde ve adrenalin sporlarında kullanıldığını söyleyen, firmanın Outdoor Kategori Direktörü Oray Durma-zoğlu, 2017’de aksiyon kamera siparişi veren ilk beş şehrin îstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olduğunu belirtiyor. Kamera satışlarındaki artışla beraber, aksesuar ve ekipman pazarının da paralel olarak yükseldiğini söyleyen Durmazoğlu bu durumu şu sözlerle özetliyor: “Şu anda bir kameraya iki aksesuar alımı şeklinde bir oran söz konusu. Yurtdışmda bu oran bir kameraya üç aksesuar şeklinde. Geçmiş yıllardaki gelişime bakarak yakın zamanda aksesuar satışlarının artacağını öngörüyoruz.”

Firmanm 2016 yılındaki toplam satışının yüzde 10’unu outdoor kategorisi oluşturmuş. 2017 sonunda bu rakamın yüzde 15 olması bekleniyor. Durmazoğlu firmanm hedeflerini ve piyasaya yönelik beklentilerini ise şu sözlerle anlatıyor: “Her yaştan müşterinin aksiyon kameralarına olan ilgisinin artmasıyla ciro katlanarak büyüyor. Yeni markalar, yeni fiyat aralıklarındaki ürünler ve bunları destekleyen aksesuarlar, ciro artışına katkı sağlıyor. 2017 yılının ilk yarısındaki satışlarımız, 2016 yılındaki rakamlardan yüzde 80 oranında daha yüksek. Bunun yılsonuna doğru daha da artmasını bekliyoruz.”

“PAZAR HAREKETLENECEK”

E-ticaret platformu nll.com da, elektronik kategorisi içinde sunduğu aksiyon kameraları ile alıcılara birçok marka sunuyor. “Ürünün pazarda yakaladığı yüksek satış trendini biz de platformumuzun satışlarında gözlemliyoruz” diyen nll.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak, yılda yaklaşık 10 bin adet aksiyon kamerası sattıklarının altım çiziyor. Kameralarda 2016 yılına göre yüzde 80 artış olduğunu vurgulayan Koçak, pazar hakkında şunları söylüyor:

“2018 yılında bu artışın yüzde 100-120’lere varacağını düşünüyoruz. Satış rakamlarımızdan da görüldüğü üzere sektör yıldan yıla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Büyüme ile gelen rekabetle beraber, pastadan pay almak isteyen teknoloji firmaları kendilerini geliştiriyor. Bu çeşitlilik sayesinde, aksiyon kameraları artık sadece ekstrem spor tutkunları tarafından değil, günlük hayatında kendini çekmek isteyen gençler tarafından da kullanılmaya başlandı.”

“REKABET ÇEŞİTLENECEK”

Hem perakende hem de online satış kanalıyla elektronik ürünleri alıcılarla buluşturan Media Markt’m aksiyon kameraları kategorisinde en çok sattığı marka GoPro’nım Hero5 Black modeli. Su altı ve 360 kameralarında da taleplerin yüksek olduğunu belirten MediaMarkt Satın Almadan Sorumlu CPO’su Faruk Kocabaş, sektör hakkmdaki düşüncelerini şu sözlerle anlatıyor:

“Ürünler yazılım ve animasyonla birleştiğinde kullanım alanlarının genişleyeceğini, marka çeşitliliğinin de artacağını söyleyebiliriz. Sosyal medyada kullanımın popülerleşmesi, yakın zamanda bu pazarın daha da canlanacağının bir göstergesi. Bu işin bir standart halini almasını ve daha profesyonel işlerin çıkmasını sağlayacak adım, farklı kamera üreticilerinin de pazara dâhil olarak rekabeti çeşitlendirmesi olacak. Bunun sonucunda ise, 360 derece kamera sistemleri önümüzdeki yıllarda gelişimlerini sürdürerek karşımıza farklı ürünler sunacak.” Media Markt, 2016 yılında aksiyon kamera satışlarında yüzde 10’luk bir paya sahip olurken, bu rakam 2017’nin ilk altı ayında yüzde 17’ye ulaştı.

SAMSUNG / Yeni Gear 360
Sınırlan kaldırıyor

Gear 360 hafif ve kompakt tasarımıyla teknoloji severler için video üretimi ve paylaşımında sınırları kaldırma iddiasında. 4K video ve 360 derece içerik yaratılabilen model, kullanıcılarına canlı yayın yapma ve uyumlu cihazlarla içeriği düzenleme imkanı da sunuyor. Akıllı telefon veya bilgisayar ile senkronize edildiğinde, yüksek kaliteli canlı yayınla veya doğrudan yükleyerek Facebook, YouTube veya Samsung VR gibi platformlarda paylaşım sağlıyor.

samsung gear 360

ÖZELLİKLERİ:

  • Kamera: İki adet Cmos 8.4 megapiksel balıkgözü kamera
  • Video: Mp4 [H.265] /
  • Dual lens: 4096×2048 [24fps]
  • Hafıza: microSD kart [256 GB’a kadar]
  • Ağırlık: 130g
  • Pil: 1.160mAh Li-ion
  • Fiyatı: 259 TL
1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu