Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Elektrikli Uçan Otomobil Hayal mi?

Filmlerde gördüğümüz elektrikli uçan araçlar ya da otomobiller için uzun yıllar beklemek gerekecek. Çünkü günümüz batarya teknolojisi hem çok ağır hem de aracı havalandırmak için yeterince güçlü değil. Havacılık dünyasında en iyi seçenek hibrid motorlu uçaklar olacak.

On yıllardır elektrikle çalışan hava araçları fikri hem bilim kurgu hem de havacılık sektörünün aklını meşgul ediyor. Geleceğe Dönüş veya Blade Runner filmlerindeki gibi elektrikle çalışan uçan otomobil/ araç modelleri merakla bekleniyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler de insanlığı bu konuda her geçen gün daha fazla heyecanlandırıyor. Ancak gerçekte durum yer çekimine elektrik gücüyle karşı koyan bilim kurgu filmi araçları gibi değil. Aksine elektrikli uçaklar veya hava araçları daha çok karbondan yapılmış hafif gövdeli helikopter veya planörler gibi görünüyor. Sektördeki hedef ise dikey kalkış yapabilen, yapay zekalı, otonom, verimli elektrikli kişisel boyutlu uçaklar.

Piller Çok Ağır

Boeing, Airbus ve Uber gibi devler de dahil 10’dan fazla büyük teknoloji ve ulaşım şirketi hava taksi planları yapıyor. Gürültü ve hava kirliliğini ortadan kaldırmak için elektrikli uçaklar üretmeyi planlıyorlar. Ancak uçmak çok yüksek enerji gerektiriyor ve piller hâlâ çok ağır. Tesla’nm 300 mil menzile sahip aracının bataryası bile iki kişilik bir uçak için hâlâ yeterli değil.

Jet Yakıtı 43 Kat Güçlü

Bugünkü bataryaların çoğu uçakları yerlerinden kaldırmak için yeterli enerjiye sahip değil. Örneğin jet yakıtı hâlâ ağır bir pilden yaklaşık 43 kat daha fazla enerji sunuyor. Bataryalardaki enerji yoğunluğu (pile sığan enerji kapasitesi) her yıl ortalama yüzde 5-8 artıyor. Havacılıkta mantıklı seviyeye gelmesi için akım yoğunluğunun şimdikinin beş katına ulaşması gerekiyor. Elektrikli motor teknolojisi ve bataryaların bugünkü hızıyla 2030’a kadar havacılıkta kullanılması imkansız.

2030’a Kadar Gelişebilir

Ancak havacılık dünyası hibrid teknolojinin tamamen elektrikli araçlardan daha gerçekçi olacağını düşünüyor. Hibrid hava araçlarının 2030’a kadar yaygınlaşması bekleniyor. Uzmanlara göre tüm gelişmelere rağmen batarya teknolojisi, hava araçlarıyla birkaç kişiyi havaya kaldırmaktan ötesini yapamayacak. Yani elektrikli uçan otomobiller birkaç 10 yıl daha hayal… —İlker Pehlivan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu