Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Elektrikli otoda menzil kaygısı

Sürücüleri, benzini adeta içen canavarlardan elektrikli otolara (EO) geçirmekteki en büyük güçlük, ne ilginçtir ki maliyet değil, menzil kaygısı. Bir başka deyişle, pille çalışan bir EO’nun yolun ortasında kalabileceği korkusu. Bu çekingenliğin bir sebebi EO’ların nasıl çalıştığını bilmemek. Fakat üreticilerin de suçu var. Mevcut menzil tahmin sistemleri gerçekten de biraz güvenilmez, zira kısıtlı veri kümeleriyle çalışıyor. Sorunu gidermek için, Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden mühendisler menzil hesaplamada %20 daha hassas olan bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritma; sürüş alışkanlıklarını, hava durumunu, araziyi, bataryanın durumunu ve yaşını dikkate alıyor. Mühendisler şimdi oto üreticilerinin gelmesini bekliyor. Sürücüler ne kadar çok şey bilirse EO’lar o kadar cazip görünecek.

elektrikli oto

SÜRÜŞ SENARYOLARI MENZİLİ NASIL ETKİLİYOR

Otoyoldan işe gidiş geliş

• Bir EO ne kadar hızlıysa o kadar çok enerji gerektiriyor. O yüzden de benzinli ve dizel otoların aksine, elektrikli araçların menzili otoyolda %20 düşüyor.

• Bataryalar soğukta ve kışta daha zayıf akım üretiyor. Amerikan Otomobil Derneği’ne göre sıcaklık -7 iken bir EO, 24 derecede gidebileceğinden %60 daha az yol gidebiliyor.

Şehir trafiği

• Bataryalar eskidikçe kapasiteleri azalıyor. New York taksileri gibi sıradan Amerikan otomobilinin beş katı yol giden ve sık kullanılan araçlarda menzil zaman içinde daha da hızlı düşecek.

• Trafikte durup kalkmak benzinin boşa harcanması demektir fakat EO’lar rölantideyken çok az enerji harcıyor, hatta geri kazanımlı frenleme ile enerjisinin bir kısmını geri alıyor. Şehir trafiği bir EO’nun menzilini %25’e kadar artırabiliyor.

Araziye çıktığınızda

• Motoru içten yanmalı araçlar, motorun artan ısısını soğuk günlerde aracın içini ısıtmakta kullanır. Oysa bir EO’daki tüm ısı, hatta dâhili navigasyon ve ses sistemi bataryalara yüklenerek menzili kısaltıyor.

• Tıpkı akaryakıtla çalışan otolar gibi EO’lar da düz ve engebesiz yüzeylerde daha verimli. 0 yüzden dağda, bayırda, toprak yollarda kullandığınızda menzil azalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu