Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Eğlence amaçlı İHA’ların kullanımı

Eğlence amaçlı İHA’ların kullanımı son birkaç sene içinde adeta patladı. İHA’ların Hollyvvood’da kullanımı da öyle (aklınıza Skyfall’daki takip sahneleri gelsin). Fakat amatör sinemacıların önünde hâlâ bir engel var: Tüketici sınıfı İHA’ların birçoğu kamerasız. Kameralı olanlarda da ekipman pek iyi değil. Eğer oturduğunuz mahallede çekim yapıyorsanız muhtemelen James Bond filmindeki aletlere ihtiyaç duymazsınız fakat yepyeni DJI Inspire 1 ile o kaliteye yaklaşabilirsiniz.

Inspire 1, 4K video çekimine hazır gelen ilk tüketici sınıfı İHA. Büyük oranda, sınıfının en iyisi ulan atası Phantom 2’nin geliştirilmiş hali olan Inspire 1, İHA ve kamera düzeneğinin neredeyse her bileşenini geliştiriyor. “Birçok insan kolaylığından ötürü Phantom 2’yle çekim yapıyor ama daha üst düzey kontroller istiyor,” diyor DJI’de havadan görüntüleme müdürü olan Eric Cheng. “Inspire 1 bu özellikleri, kutudan çıktığı anda sunuyor.”

iha

Phantom 2’nin belirlediği standartları daha da iyiye taşımak için DJI, İHA yapım yaklaşımını sıfırdan ele almış. Şirket, Phantom 2’nin plastik kollarının yerine, araç havadayken gövdenin üstüne yükselen ve dengeleme halkasına bağlı 4K kameranın her yönde engellenmeden çekim yapmasına izin veren karbon fiber kollar kullanmış. İki adet ultraso-nik algılayıcı ve bir de aşağı bakan kamera, aygıtın GPS olmadan da konumunu korumasını sağlıyor. Bu, kapalı mekânda çekim yapanlar için elzem.

DJI aynı zamanda yazılımı, bir kişinin İHA’yı kullanacağı, diğerinin çekim yapacağı biçimde değiştirmiş. “Çift operatörlü kontrol genelde 7.000 -10.000 dolar aralığındaki sistemlerde görülen bir şey, bu fiyat kategorisinde değil,” diyor Cheng. Inspire l’in dengeleme halkası ve kamerası da modüler tasarlanmış. Yani ikisi de sökülebiliyor. Cheng, “DJI’nin ürün çıkarma hızı dikkate alınırsa, bu muhtemelen sunacağımız tek kamera olmayacak” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu