Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Dünya’nın sıcaklığı bir anda 10 derece artsa ne olur?

HEPİMİZ küresel anlamda aşırı bir ısınmanın son derece yıkıcı sonuçlara yol açacağını duymuşuzdur. Peki bunlar tam olarak nedir?

dunya sicakligiDünyanın şu andaki ısınma trendi her 10 yılda 0,1 santigrat derece. Yani son yapılan araştırma ve ölçümler şu anda böyle bir tehdit yaşamadığımızı ortaya koymuş oldu. Ama bu artış 0,1 değil de diyelim ki 10 derece olsaydı, atmosferdeki karbondioksit oranı kısa sürede muazzam ölçüde artardı. Atmosferik karbondioksit oranının artışı birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin, okyanuslardaki asit oranı artar, mercan resifleri yok olur ve bu nedenle okyanuslardan başlayarak tüm türler birbiri ardına tükenmeye başlar.

Tabii böyle bir durum karşısında iklimlerin de değişime uğrayacağını hatırlatmaya gerek bile yok. Hem yaz hem de kış ayları çok daha sıcak olur. Diğer taraftan kışın yağan yağmur miktarı bir parça artarken, yaz aylarında %50 oranında düşüş yaşanır. Ayrıca kuvvetli rüzgar ve fırtınaların sayısı ve etkileri ikiye katlanır. Ancak büyük şehirlerde oluşan sera etkisi ve ısının betonlarda uzun süreler boyunca tutuluyor olması nedeniyle 10 derecelik artış çok daha fazlaymış gibi hissedilir.

Deniz seviyesi, böyle bir ısınma karşısında büyük bir değişim gösterebilir. 10 derecelik artış, 10 metre yükselme demek. Tabii ki bu bir anda gerçekleşecek bir durum değil. Ama zaman içinde gerçekleşse bile karaların önemli bir bölümünün suyla kaplanacağı anlamına geliyor. Hem bu yüzden hem de ısınma sebebiyle tarım alanlarının en azından yarısı kaybolacaktır. Dahası sıcak iklimlere uygun ürünler yetiştirmek zorunda kalıp kabak, brokoli ve marul gibi birçok ürünü tamamen kaybedebiliriz.

Peki, tüm bunların dışında, insanlar üzerinde ne gibi etkileri olur? işte bu kısım tahmin edebileceğinizden çok daha fazla olumsuz etkiyi içeriyor. Daha yüksek rakımlı yerlerde yaşamaya mecbur kalacağımız için yaz aylarında sıcağı çok daha fazla hissetmeye başlarız. Uzmanlar, böyle bir senaryoda sadece aşırı sıcaklık yüzünden bile her yıl en az 20 milyon insanın hayatını kaybedeceğini söylüyor.

Kısa cevap: Ne olmaz ki? Üç kelimeyle özetlersek; her şey değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu