Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Dünya’nın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünya üzerinde bugüne kadar doğrudan ölçülen en düşük sıcaklık 1983 yılında Antarktika’nın doğusundaki Rusya’ya ait Vostok İstasyonu’nda -89,2°C olarak kaydedildi. Ancak uydulardan elde edilen küresel yüzey sıcaklığı verilerini analiz eden bilim insanları Doğu Antarktika Platosu’nda, Fuji ve Argus tepecikleri arasındaki bölgede 10 Ağustos 2010 tarihinde sıcaklığın -93,2°C’ye kadar düştüğünü belirledi.
Ancak bu sıcaklık değeri doğrudan ölçülmedi.

Dünya’nın En Soğuk Yeri

Araştırmacılar sıcaklık ölçümlerini NASA’nın Terra, Aqua ve Landsat 8 uyduları üzerindeki, Antarktika’nın yüzeyinden yayılan termal radyasyonu algılayan sensörlerden elde edilen verilere göre yaptı. Başlangıçta, ölçülen sıcaklık değerinin bölgenin yüksekliğiyle ilişkili olduğu düşünülüyordu. Ancak detaylı araştırmalar en düşük sıcaklık değerinin Doğu Antarktika Platosu’nun en yüksek noktasında değil, Fuji ve Argus tepecikleri arasındaki bölgede ölçüldüğünü gösterdi. Gökyüzünün bulutsuz olması ısının uzaya yayılmasını kolaylaştırır. Bu koşullar birkaç gün devam ettiğinde yerin yüzeyinin sıcaklığı daha da düşer. Bu durum kar ve buzla kaplı yüzeyin hemen üzerindeki havanın aşırı soğumasına neden olur.

Soğuk hava tabakasının yoğunluğu, üst katmanlardaki görece daha sıcak havanınkinden yüksektir. Araştırmacılar yerin yüzeyine yakın aşırı soğuk hava katmanının tepelerden yamaçlara doğru hareket ettiğini, en düşük sıcaklık değerinin bölgenin yüksek kısımlarında değil de daha düşük irtifalarda ölçülmesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyor. Dünya üzerinde kalıcı olarak yaşanılan yerler arasında ölçülen en düşük sıcaklık ise Sibirya’nın kuzey doğusundaki Verkhoyansk kasabasında 1892 yılında ve Oimekon kasabasında 1933 yılında -67,8°C olarak ölçüldü. Bu aynı zamanda Kuzey Yarımküre’de ölçülen en düşük sıcaklık değeri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu