Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Drone ile kargo taşımacılığı

Wingin drone

ABD Federal Havacılık Kurulu (FAA), Avustralya’nın Queensland eyaletini örnek alarak, tarihi bir kararla Google’ın Wing isimli drone’unun (insansız hava aracı) Virginia eyaletinde ticari olarak kullanılması için izin verdi. FAA, ilk kez bir drone havacılık şirketine (Wing Aviation) sertifika vererek bu araçların evlere kargo taşımasının önünü açmış oldu. Bu gelişmeyle birlikte FAA’nın test uçuşu için diğer drone şirketlerine zaman içinde izin vereceği, yakın zamanda ABD’nin gökyüzünü drone’ların kaplayacağı düşünülüyor.

ONCE AVUSTRALYA’DA DENENDİ

‘Wing Aviation’dan yapılan açıklamadaysa, Virginia’nın Blacksburg ve Christiansburg kentlerinde bu yıl içinde drone ile kargo taşımacılığının başlayacağını duyurdu. Wing, ilaç, yiyecek gibi ürünlerin çok daha hızlı bir şekilde insanlara ulaştırılacağını, böylece tüketicilerin zamanını daha önemli şeylere harcayabileceğini bildirdi. Firmanın FAA’dan bu izni almasının arkasında Avustralya’nın Oueensland eyaletinde son birkaç yıldır 70 bin test sürüşü yapması ve 30 binden fazla kargoyu evlerin kapılarına, bahçelerine ve otoyollarına başarıyla bırakmasının yattığı belirtiliyor. Bu izinle Virginia’da hava trafiğinin yoğunlaşacağını tahmin etmek zor değil. Ancak Wing, kargonun havada taşınmasının karada taşınmasından daha az risk içerdiğini belirterek, drone ile taşımacılığın yardıma ihtiyacı olan insanlara daha çok özgürlük ve hareket kabiliyeti vereceğini ifade ediyor. Ayrıca elektrikle çalışan drone’ların kara trafiğinde rahatlama sağlayacağı ve hava kirliliğini azaltacağı bildiriliyor.

GÜRÜLTÜDEN ŞİKAYET EDİLMİŞ

Drone’ların insanların günlük yaşamına olumlu katkıda bulunacağı, özellikle de zamandan tasarruf sağlayacağı kesin. Diğer yandan Avustralya’da test uçuşlarının gerçekleştiği Canberra kentinde, kent sakinleri drone’ların çıkardığı sesten rahatsız olduklarım dile getirdiğini de belirtmek gerek. PwC’nin yaptığı bir araştırmaya göre, küresel drone pazarı 127.3 milyar dolar değerinde. Bunun 45.2 milyar dolarlık kısmının altyapı, 32.4 milyarlık kısmının tarımda, 13 milyar dolarının ulaşımda, 10.5 milyar dolarmınsa güvenlik alanlarında değer bulduğu hesaplanmış. Bu büyük pazarı göz önünde bulunduracak olursak, ABD’nin Wing’e sertifika vererek ticari kargoların önünü açması neden önemli? Türkiye dahil dünyanın çoğu ülkesi güvenlik nedeniyle drone’ların kullanımında kısıtlamalar getiriyor. Drone piyasasının en büyük paydalardan birine sahip olması beklenen ABD de, bu konuda muhafazakar davranan ülkeler arasında yer alıyor. Zira, son birkaç ayda ABD’nin Nevvark Liberty Uluslararası Havalimanı ve İngiltere’deki Gatwick Uluslararası Havalimam’nda drone’ların uçuşları kısmen durdurması, dünyada olası bir uçak-drone kazası ihtimalini gündeme getirmişti.

Kargonuz 7 dakikada evinizde…

Wing’in drone’ları saatte 120 km’ye kadar hız yapıp, yerden 122 metre yükseklikte uçabiliyor. Tüketiciler Wing’in uygulamasından yiyecek ve ilaç başta olmak üzere pek çok ürün siparişi verebiliyor. Firma, 2014’ten bu yana Queensland’de yiyecekten köpek mamasına, ilk yardım malzemesinden ilaca pek çok ürünün insanlara ulaşmasını sağlayarak testten geçti. Avustralya Havacılık Dairesi’nin bu aybaşında onayladığı proje kapsamında drone’ların yalnızca gündüzleri hizmet vermesi ve otomatik olarak çalışmaları yerine uzaktan kumandayla kontrol edilmeleri talep edilmişti. Drone’ların ayrıca bazı anayollardan geçmesi yasaklanırken, yayalara belirli bir mesafeye kadar yaklaşmalarına izin verilmişti. Yeni taşımacılık hizmetinin gelecek haftalarda başkent Canberra’da da başlaması bekleniyor. İlk etapta 100 eve hizmet etmesi ve kademeli olarak tüketici sayısının artırılması hedefleniyor. Canberra’da Wing’a talip olan ilk partnerler kahve zincirleri ve dondurma dükkanları olmuş.

Wing, 2016’dan bu yana Virginia Tech Üniversitesi kampüsünde de öğrencilerin benzeri ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu