Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Dijital Teknolojiler ve Versiyonlar Ekonomisi

Dijital teknolojiler yeni dünyayı adım adım kuruyor. Ekonominin dinamikleri ve radikal değişimler artık yeni versiyonlarla tanımlanıyor. İşte, iş dünyasındaki en yeni versiyonlar…


TRENDLERİ, yeni girişimleri, fırsatları yazacağımız bu köşede, yeni dünyanın güçlü dinamizmini de aktarmaya çalışacağız. Bu dinamizmin en önemli göstergesi artık her alanda ‘yeni versiyonların’ oluşuyor olması. Daha çok yazılım endüstrisinde gördüğümüz versiyon uygulaması, değişimin hızı karşısında pek çok sektör ve alanda da uygulanan bir konsept haline geldi. Son 10 yıllık süreçte değişen versiyonlar, dinamizmin ve hızın da en önemli göstergesi oldu. Artık, ekonominin dinamikleriyle ilgili hızlı ve radikal değişimler, yeni versiyonlarla tanımlanıyor ve açıklanıyor. Yeni ekonomik düzenimiz adeta bir ‘Versiyonlar Ekonomisi’ne dönüşmüş durumda. Bu dinamiklerin en son versiyonları, gerçekten etkileyici ve iş dünyası tarafından takip edilmesi gerekiyor. Tüm iş yaşantımızı ve rekabeti, belki de kariyerlerimizi değiştirecek yeni versiyonlara bir göz atalım…

Dijital teknolojiler

ENDÜSTRİ 4.0

Büyük bir endüstri devrimi geliyor. Belli kollardan gelişen bu devrim, hızla tüm yaşantımızı ve üretimden yaratım sürecine her şeyi değiştirecek. Sanayi devrimin-den bu yana belki bu versiyon en güçlüle-rinden biri olacak. ‘Endüstri 4.0’ olarak adlandırılan bu versiyonun ana temelleri otomasyonu ve makinelerin birbiriyle konuştuğu bir dünyayı ifade ediyor. Buzdolabı marketteki kasayla, kombi arabadaki vericiyle konuşuyor. Üretimdeki makinenin paketleme ünitesi lojistik şirketindeki sistemlerle konuşur hale geliyor. Bir diğer koldan ‘3D baskı’ gibi temel değişimleri de kapsıyor Endüstri 4.0. Üretimin ana bileşen ve yöntemleri değişiyor. Bütün üretim makineleri çöpe atılma riskiyle karşı karşıya. Tüm bu gelişimin en önemli sorunu ise istihdam olacak. Pek çok çalışan bu dönüşümle açıkta kalacak. Onlara ne olacağı ise, kuşkusuz yeni İK versiyonlarının işi olacak.

DİJİTAL 2.0

Daha dijitale yeni girmiştik, 2.0’ı da nereden çıktı demeyin. Dijital dönüşümün ilk versiyonları daha çok bir kaosu ifade ediyordu. Dönüşüm hızlı ve güçlüydü ama çok da ‘akıllı’ değildi. Pek çok iş, örneğin, iletişim akıllı telefonlarla hızlanmış, siparişten iş süreçlerine pek çok konu mobilleşmişti. Ancak örneğin ‘data’ yani veriler, henüz tam ve kesin işlenecek boyutta değildi. Şimdi ise ‘Dijital 2.0’ ile daha akıllı bir döneme, verilerin işlenip ona göre değerlendirmelerin yapıldığı bir döneme doğru gidiyoruz. Dijital 2.0 deyince ise en önemli konu bu gelişmelerin bizi ‘application (uygulamalar) ekonomisine’ doğru götürmesi. Özetle, artık her çözüm bir uygulamayla geliyor.


EĞİTİM 2.0

Versiyonlar yazmakla bitmiyor. En önemli gördüklerimden biri de eğitimle ilgili. Dijital dönüşüm ve değişimin hızı eğitim 2.0’ın özelliklerini belirliyor. Eğitim tamamen dijitalleşiyor ve artık mobil. bulunduğun yerde eğitim almak, eğitim sürecini zamandan ve mekandan bağımsız sürdürmek en kilit kavramlar. Bir diğer konu ise Eğitim 2.0’m ana özelliklerinden biri olan ‘sürekli eğitim’. Her ne yaparsanız yapın, ne kadar donanımlı olursanız olun, değişim o kadar hızlı ve yıkıcı ki, eğitimin sürekli olması ve sürekli yenilenmesini gerektiriyor.

İK 3.0

İnsan kaynakları dünyasındaki yenilikleri ifade eden İK 3.0 ile versiyonlar ekonomisinin bu haftaki açılımını bitirelim. İK 3.0in en önemli noktası yetenek yönetimi; yeteneği bulma, onu şirkette kalıcı kılma ana konu. Doğru yerde doğru adamı kullana-bilme, böylece süreçleri de yeni yetkinliklere göre tanımlama da bu kavram içinde. Yanı sıra yedekleme yönetimi, yüksek potansiyel, liderlik gelişimi gibi kavramlar da şirketlerin geleceğine damga vuracak İK 3.0’ın ana unsurlarını oluşturuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu