Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Dijital çocuk takip sistemleri

“Çocuğumun başına bir iş gelirse bana nasıl ulaşacak?” endişesi artık sona eriyor. Dijital çocuk takip sistemleri sayesinde aileler uzaktan çocuklarının güvenliğinden an be an haberdar olabiliyor. Bu ürünler şimdiden dev bir pazar oluşturmuş durumda…

YAŞADIĞIMIZ dünya her geçen gün daha tehlikeli bir hale geliyor. Olağanüstü zamanlarda aklımız sadece yakınlarımızda, en sevdiklerimizde oluyor. Onların güvende olup olmadığını öğrenmek o an ihtiyacımız olan tek şey oluyor. Özellikle de çocuklarımıza böyle zamanlarda göz kulak olmak istiyoruz. Fakat bu sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Onları an be an takip etmek çocukları sıkıyor ve bu durum anne ve babalarıyla ilişkilerinin zedelenmesine neden oluyor.

Şimdilerde teknolojinin nimetleri sayesinde bu ilişkiye zarar vermeden çocukları kontrol etmek mümkün. Çocuklarınızla dışarı güvenle çıkabilmeniz, gönül rahatlığı ile onları bir yerlere yollayabilmeniz için gerek akıllı telefonlarla senkronize çalışan, gerekse alarm sistemi ile uyarı veren takip sistemleri var artık. Bu sistemler sayesinde çocuklarınızı an be an takip etmeniz ve onların güvenliğinden haberdar olmanız mümkün.

cocuklar

CİDDİ BİR İHTİYAÇ

Bu takip sistemleri dünyada oldukça yaygın ve Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Çocuğunuz için bir kol saati ve akıllı cihazlarınıza indireceğiniz bir uygulamadan oluşan takip sistemleri; akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden çocuğunuzun konumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Elbette bu sistemlerin hepsi kol saati şeklinde gelmiyor. Akıllı telefona uyumlu olarak çocuğunuzun çantasına koyabileceğiniz küçük aparat ve cihazlar da var. Dünyada Myfilip, AmberAlert, Tinytell gibi şirketler çocuk takip sistemlerinde öne çıkıyor. Ülkemizde bu uygulamaların fiyatları 300 TL’den başlayıp 700 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Türkiye’de en çok bilinen çocuk takip sistemlerinden Kuzzum’un yaratıcısı Haluk Gökçe takip sistemleri hakkında şu bilgiyi veriyor: “Bu çok yeni bir teknoloji. Biz kendi yazılımıyla hizmet veren tek Türk firmasıyız. Bu sistemler, anne babaların akıllı telefon vermek istemedikleri yaş olan 3-11 yaş aralığını hedefliyor. ”

ÇOCUKLARA ÖZGÜR MESAFE

Haluk Gökçe uygulamaya ilişkin geri bildirimler hakkında şunları söylüyor: “O kadar ilginç hikayelerle karşılaşıyoruz ki. Asansörde kalıp çocuğun aramasıyla dakikalar sonra çocuğunu kurtaranlardan tutun da AVM’de kaybolan çocuğunu bulan ailelere kadar çok sayıda örnek vermemiz mümkün. Eskiden çocuklarını parka götürdüklerinde, onları göz teması mesafesinde izleyen aileler, Kuzzum uygulaması sayesinde çocuğuna artık daha özgür mesafeler tanıyor.”

Çocuklarımız için her geçen gün daha fazla endişelendiğimiz şu günlerde, biz de sizin için piyasada rağbet gören takip sistemlerini derledik. İşte, dünyadan ve Türkiye’den öne çıkan çocuk takip sistemlerinden bazıları…

Kuzzum Çocuk Takip Sistemi, çocuklar için özel olarak tasarlanan GPS Akıllı Saat ve uygulama olmak üzere iki parçadan oluşuyor.

KUZZUM ÇOCUK TAKİP SİSTEMİ

Kol saati, hafif ve ortalama iki günlük pil ömrüne sahip. Saat, bir saat gibi kısa bir sürede şarj edilebiliyor. Uygulama ise akıllı cihazlara yüklendiği andan itibaren basit ve kolay bir kullanım imkanı sağlıyor. Sistem, GPS ve GSM teknolojilerini kullanarak bilgisayar, Android telefon, tablet, iPhone ya da iPad aracılığıyla çocuğunuzun nerede olduğunu harita üzerinde izlemenizi sağlarken geçmişte nerelerde gezdiğinin bilgisini de veriyor. Ayrıca saatin üzerinde bulunan iki düğme sayesinde çocuk, anne ya da babasını istediği zaman kolayca arayabiliyor. Acil durumlarda sistemde bulunan SOS düğmesi sayesinde üç saniye içerisinde “Acil Durum Modu” devreye girerek kayıtlı olan numaraları arıyor. Sistemin bir diğer özelliği ise anne babaların akıllı cihazlardaki uygulama üzerinden belirleyebilecekleri “Güvenli Bölge” uygulaması. Bu özellik sayesinde çocuğunuzun bulunduğu konumları göz önüne alarak belli bir güvenli bölge çemberi oluşturabiliyor, çocuğunuz bu alan dışına çıktığı an uygulama tarafından uyarılıyorsunuz.

Kuzzum Çocuk Takip Saati 399 TL’ye satılıyor.

cocuk takip saati

WIKYWATCH TELEFON

Türkiye’de satılan NewYork çıkışlı bir sistem olan Wiky Watch, akıllı saat görünümünde bir telefon. Çocukların kullandığı Wiky Watch, SİM kart ile çalışıyor ve anne babanın akıllı telefonuna indirdiği ilgili uygulama ile etkin hale geliyor. Çocuğun telefona indirilen uygulama ile takip eden aileler çocuklarını kalabalık yerlerde adım adım izlerken çocuklar da acil durumlarda saat üzerine kaydedilen numaralardan ailelerine ulaşabiliyor. Wiky Watch, çocuğun sağlık durumunu takip etme fırsatı da sunuyor. Çocuğun hangi güzergahı kullandığını, ne kadar yürüdüğünü, kaç adım attığını rapor eden saat, çıkarıldığı anda ailelere üç dakika içinde geribildirim gönderiyor. 1.5 saatte şarj edilen cihaz iki günlük kullanım süresi sunarken iOS ve Android’le uyumlu olarak çalışıyor, internetten ve pek çok kitap evinden satın alınabilen ürünün fiyatı 499 TL.

SUPERKIDS TAKİP SAATİ

Türkiye’de satılan bir diğer çocuk takip saati Superkids, diğer modellerle benzer bir şekilde çalışıyor ve ailelere 7/24 güvenlik vadediyor. OLED ekrana sahip saate çocukların arama yapabilmesi için 20 ayrı numara kaydedilebiliyor. iOS 7.0 ve Android 4.0 üzeri sürümleri destekleyen saatin ayarları sadece aileler tarafından değiştirilebiliyor ve çocuğun bu uygulamalara erişimine izin verilmiyor. Harita üzerinde belirli bir alanın güvenli bölge olarak tanımlandığı takip saatinde, aileler çocuğun okul ya da ev çevresinden ayrılması halinde anında haberdar olabiliyor. Super-kids’in satış fiyatı 699 TL.

BIKN, ANAHTARLIK GİBİ TAKILIYOR

Çocuğunuzun çantasma, montunun fermuarına veya pantolonuna anahtarlık gibi çok kolay takabileceğiniz minik bir cihaz BIKN. iPhone’na ücretsiz indirilen uygulama sayesinde çocuğunuzu takibe almış oluyorsunuz. Cihaz üç ayrı moda ayarlanabiliyor. İlk tercihinizde çocuğunuzun istediğiniz anda nerede olduğunu telefonunuzdan uygulama haritasına bakarak görüyorsunuz. ikinci tercihinizde nereye kadar gitmesine izin verdiğinizi görüntüleyebiliyor ve sınırladığınız mesafenin aşılması halinde telefonunuz alarm veriyor. Üçüncü uygulamada ise, çocuğunuzun yanınıza gelmesini sağlıyorsunuz. ‘Page’ sistemi ile çocuğunuzun çantasında olan cihaza sinyal gönderip onun bu sinyali duymasını sağlıyorsunuz. BIKN sistemini Amazon.com’dan sipariş etmeniz mümkün.

NUM8, ÇELİK KAYIŞLI

GPS’li kol saati, çelik kayışa sahip. Saat sadece aileler tarafından özel bir güvenlik sistemiyle takılıp çıkarılabiliyor. Num8, iki taraflı işliyor. Ebeveyn, çocuğunun nerede olduğunu sorgulayabiliyor, harita üzerinde anlık izleme yapabiliyor.

Çocuk, tanımlanan güvenli alanın dışına çıktığında ebeveyn SMS ya da mail yoluyla anında bilgilendiriliyor. Güvenlik kilidi sayesinde, ebeveyn kontrolü dahilinde çıkarılabiliyor. Saati açmak için ebeveynin SMS komutuyla ya da portal üzerinden ‘Kayışı çöz/Kapat’ düğmesine basarak sistemi devre dışı bırakması gerekiyor. Ebeveyn den habersiz çıkarılırsa ‘saat izinsiz çıkarıldı’ mesajı ile en son lokas-yon bilgisi SMS ile gönderiliyor. Ürünü Amazon.com’dan sipariş etmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu