Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Ctrl + Alt + Del Komutu İçin Neden Aynı Anda Basmanın Zor Olduğu Tuşlar Seçildi?

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kişisel bilgisayarlar 1980’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlandı. Bu dönemde IBM şirketi de kişisel bilgisayarlar üzerine çalışmalar gerçekleştiriyordu. IBM’in kişisel bilgisayar projesinde çalışan araştırmacılar ne zaman programlamayla ilgili bir problemle karşılaşsalar bütün sistemin yeniden başlatılması gerekiyordu.

Ctrl + Alt + Del Komutu

Ancak sistemin kullanıcı tarafından yeniden başlatılması sırasında gerçekleştirilen bellek testleri zaman kaybına neden olduğundan, projede çalışan mühendislerden David Bradley sistemin bellek testleri yapılmaksızın yeniden başlatılmasını sağlayan bir kısayol komutu oluşturdu. Başlangıçta bu amaçla Ctrl + Alt + Esc tuşları seçilmişti. Ancak bu tuşlara aynı anda tek elle basılabilmesi mümkün olduğundan, sistemin yanlışlıkla yeniden başlatılmasını ve veri kaybını engellemek amacıyla Esc yerine Del tuşu tercih edildi.


Mühendislerin kendi karşılaştıkları sorunların çözümü için geliştirdiği bu komut, sonraki yıllarda Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sisteminde ortaya çıkan “mavi ekran” probleminin üstesinden gelmek amacıyla tüketiciler tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu