Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Çocuklar İçin 3B Basılmış Bir El

Her 1.500 çocuktan biri kısmen oluşmuş üst uzuvlarla doğuyor. Fakat protez takılan her çocuğa karşılık yüzlercesi protezsiz geziyor. Birçok aile fiyatları binlerce doları bulan protezleri karşılayamıyor. Bazen de dünyanın parasına satın alınan protezler çocuk hızla büyüdüğü için kısa sürede işlevsiz kalıyor.

Gönüllülerin çabasıyla yürütülen yeni bir girişim, 3B basılmış ucuz ve sağlam eller üreterek bu sorunu çözmeyi hedefliyor. Adı e-NABLE olan örgütün koordine ettiği bu çalışmayla şu ana kadar 400’den fazla plastik el dağıtıldı. Eller farklı renklerde üretilebiliyor ve Yırtıcı Pençe ya da Siborg Canavar gibi isimleri var.

Grup sayesinde, 3B yazıcı sahibi gönüllülerle, ele ihtiyacı olanlar bir araya geliyor.

Alıcılar ölçümlerini e-NABLE’ın “Hando-matic” adlı yazılımına giriyor ve üreticiler de mevcut bir tasarımı bu ölçüme göre kişiselleştiriyor. Ya da Handomatic dosyasını temel alan benzersiz bir model geliştiriyorlar. Yazıcı parçaları bastıktan sonra, eli birleştirmek bir iki saat alıyor.

e-NABLE

‘‘Donanım kurtlarından ebeveynlere ve çocuklara kadar herkesi işin içine katacak fırsatlar var” diyor Rochester Teknoloji Üniversitesinde araştırmacı bilim insanı ve aynı zamanda e-NABLE’ın kurucusu olan Jon Schull. İki yıldan kısa sürede grup çığ gibi büyümüş. Kuruluş anında 70 olan üye sayısı şu an yaklaşık 3.000’i bulmuş ve her hafta ortalama %4 artıyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Raptor Hand basit bir gergi mekaniz-ması kullanıyor. Parmakların alt tarafından eldivenin üst kısmına giden teller var. Bilek büküldügün-de bu teller tendon görevi üstlenerek parmakların açılıp kapanmasını sağ-lıyor. Parmaklar kimi kullanıcıların kaşık tutup kahvaltılık gevrek yemesini sağlayacak kadar hassas.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu