Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Çocuğunuz yapay zekâya emanet

Yapay zekalı bir kamera

ITÜ ARI Teknokenfin Innogate Uluslararası Hızlandırma Programına katılan Invidyo adlı yazılım firması, evde yabancı bakıcılara emanet edilen bebek ve yaşlıları takip eden yapay zekalı bir kamera geliştirdi…

BEBEĞİ veya hasta bir yaşlıyı evde bırakıp işe gitmek psikolojik olarak oldukça zorlayıcı. Bu nedenle ebeveynler ve hasta yakınları, bakıcılar ve güvenlik kameralarından yararlanıyor.

Kameralara yapay zekanın yerleştirilmesi ise bu kişilerin işini kolaylaştırıyor. Görüntü işleme teknolojilerine yapay zekayı entegre ederek evde bakım hizmeti alan hasta, yaşlı veya çocuklara verilen hizmetin kalitesini-otomatik olarak ölçebilen rrbır teknoloji geliştirildi. Invidyo’nun akıllı bebek ve bakıcı kamerası, ebeveynlerin tedirginliğini ortadan kaldırmayı vaat ediyor. Kamera, bebeğin ağladığı anları otomatik olarak bulup kaydediyor. Yüz tanıma teknolojisi sayesinde anne baba evde yokken eve bakıcı hariç yabancı biri gelirse alarm veriyor. Bebeğin yüzünü tanıyor ve bebeğin güldüğü anları otomatik olarak tespit ederek yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekiyor. Günün önemli anlarını içeren 2 dakikalık günün özetini oluşturuyor. Invidyo kurucu ortağı Özgür Deniz önür, özellikle ebeveynleri ve hasta yakınlarını mutlu eden bu fikrin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor:

“Anne babaların en çok sıkıntı çektiği konulardan birinin de hayattaki en değerli varlıklarını, çocuklarımızı, tanımadıkları bir bakıcıya emanet ederken yaşadıkları korku olduğunu gördük. Aynı şekilde bakıcılar da aslında çoğu zaman kendi hataları olmamasına rağmen çocukların başına gelen en ufak sorunda suçlanacaklarım bildikleri için hep tedirgin oluyorlardı. Normal olarak bu durumda anne babalar evlerine kamera sistemleri kuruyor ancak yoğun çalışma temposu içerisinde kamera görüntülerine dönüp bakmak için maalesef zaman olmuyor. Tam olarak bu problemi çözmek için Invidyo’yu geliştirdik. Amacımız video görüntülerindeki önemli bölümleri otomatik olarak tespit edip anne babalara gün içinde neler olup bittiğini 2-3 dakika içerisinde anlamalarını sağlayacak bir özet video sunmak.”

ÇOCUĞUN AĞLAMA ŞEKLİ ÖNEMLİ

Akıllı kameraları daha çok çalışan anne babaların kullandığını belirten Önür, özellikle çocukları evde bakıcılara emanet eden beyaz yaka ebeveynlerin bu ürünlere ilgi gösterdiğini, evde bakıcı tutabilen üst gelir grubundaki ailelerin kullanıcı profilini oluşturduğunu belirterek, hedef kitlelerinin Türkiye, Avrupa ve ABD’de büyükşehirde yaşayan bu profildeki insanlar olduğunu ifade ediyor. Peki, yapay zekalı akıllı kameralara ne kadar güvenilmeli? Önür, kameranın başarı oranını şöyle anlatıyor: “Kameranın içindeki ağlama bulma, akıllı özet ve yüz tanıma algoritmaları firmamız tarafından geliştirildi. Algoritmanın performansını sürekli olarak iyileştirmeye çalışıyoruz. Yurtdışmda benzer algoritmaları müşterilerine sunan rakiplerimizden çok daha az hata payı ile çok daha doğru sonuçlar verdiğimizi söyleyebilirim. Tam bir rakam vermek zor çünkü her müşteride, kameranın pozisyonuna, odanın şekline, çocuğun ağlama biçimine göre performans ufak tefek değişim gösterebiliyor. Ancak ortalamada yüzde 90 üzerinde bir performans yakaladığımızı söyleyebilirim.” Yurtdışında rakiplerinin olduğunu, ancak onların ebeveyni veya hasta-yaşlıyakınını kamerayı sürekli takip etmeye mahkum ettiğini belirten öniır, “Biz ebeveynlere izlemek isterlerse her zaman izleyebilecekleri, ancak görüntüleri izlemeye vakitleri olmasa bile önemli anları otomatik bularak hiçbir anı kaçırmamalarını sağlayan ve içlerini rahat ettiren bir ürün sunuyoruz.

Yapay zeka kullanarak ebeveynler için akıllı çözümler üreten firmalara ABD’de pazara çıkmaya başladı. Ancak bu firmalar daha çok bebeğin uykusunu analiz etmek üzerine çalışıyor. Biz ise bebek ile bakıcının etkileşimi konusunda uzmanlaşıyoruz” şeklinde konuşuyor. Türkiye’deki pazarın yanı sıra, Kanada’da Toys R US’ta 60 mağazada ve ABD’de Amazon.com üzerinde online satış yapan invidyo, yakın zamanda Almanya’dan başlamak üzere Avrupa pazarına da açılmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu