Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Cadillac’tan Lüks Ama Hafif Araç

Yakıt tüketimi dendiğinde aracın ağırlığı genelde sorun olur. Bir şey ne denli ağırsa onu yol boyunca hareket ettirmek için o kadar çok enerji gerekir. Cadillac mühendisleri bu sorunu CT-6’yla çözmeyi hedeflemiş.

cadillac ct-6-2

Pahalı karbon fiber ya da ağır çelik yerine, yeni bir kompozit materyal kullanarak hafif bir şasi üretmişler. Ortaya çıkan sonuç, içlerinde yüksek dayanımlı çeliğin ve hafif alüminyumun da bulunduğu 11 farklı materyalin bir bileşimi. Bu materyal geleneksel şasiye kıyasla aracı tam 90 kilo hafifletmiş.

cadillac ct-6

Melez motorlu araç (bu sayede ilk tam boyutlu elektrikli lüks sedan) yakıt tutumluluğunda yeni bir boyut açıyor. 18,4 kw/saatlik lityum iyon bataryası, ivmelenmeyi hiç irkilme, silkinme olmadan artırabilen bir elektrikli değişken şanzımanı çalıştırıyor. Benzinli kısım ise dört silindirli, 2 litre hacimli küçük bir motor içeriyor. İkisi bir araya geldiğinde CT6’ya 335 beygirlik hatırı sayılır bir güç kazandırıyor.

cadillac ct-6-1

Böylece ortaya benzinli modelin yarısından az yakıt harcayan lüks bir melez oto çıkıyor. Fakat gerçek Caddy tutkunları aracın yeni elektrikli motorunun sağladığı yeni atikliğe bayılacak. CT6’nın 2 tonluk rakiplerinin ise zayıflamak için acilen bir koşu bandı alması gerekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu