Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Blokzinciri her sektörü etkileyecek

GEÇTİGÎMİZ hafta Blokzincir Ekonomisi İstanbul Zirvesi, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirveye, blokzinciri ve kripto para ile ilgili yatırımcılar, mühendisler ve profesyoneller katıldı.

Dijital varlıklar ekosisteminin yükselen şirketlerinden Volentix’in gelişim ortağı Pythagoras Systems’den Prof. Yiannis Emiris de konuşmacılardandı. Emiris, “Blokzinciri ekonomiyi yönetmek için önemli unsurlardan biri haline geliyor. Bu finans için de böyle…” diyordu. Sektörel uygulamaların yaygınlığına dikkat çeken Emiris, “Gemi ulaşımından sağlığa her yerde artık blokzincir teknolojisini görmeniz mümkün” diyor. Zirve ve Volentix projesiyle ilgili olarak ise, “Dijital takasların modern blokzincir ve yapay zeka atılımlarmı güçlendirip yükselteceği bir zamandayız” yorumunu yapıyor. Atina Üniversitesi Bilgisayar Profesörü Emiris’in blokzincir sistemlerinin geleceğine dair söylediklerini konferans notlarından aktarmak istiyorum.

“FİNTECH EKOSİSTEMİ GİBİ GELİŞECEK”

Emiris, blokzincir alanındaki gelişmeleri fintech’in gelişimine benzetiyor. Öyle ki önce korkuyla başlayan sürecin fintech’lerde olduğu gibi işbirliğine dönüşeceğini söylüyor: “İnsanlar bu yeni teknoloji karşısında tereddüt ediyor, özellikle bankalar iş kaybedeceklerini düşünüyor. Oysa bankalar blokzincire dahil olursa işleri artacaktır. Fintech gibi düşünebiliriz. Beş yıl önce insanlar fintech’ten de sakınıyorlardı. Şimdi ise eğer fintech ayağında yatırım yapmazlarsa rekabette geri kalıyorlar. Blokzincir konusunun da benzer olduğunu düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir emeklilik fonunun kripto para yatırımı yapacağını duydum. Florida’da vergileri kripto para ile ödeyebiliyorsunuz. Yani insanlar aslında çoktan kullanmaya başladı. Tabii ki bir kontrol dahilinde bunu yapıyorlar. Kara para aklanması gibi pek çok sorundan bahsedilebilir ancak blokzincirin bunu kontrol edebilme özelliği var.”

“HER KONUDA BİR ÇÖZÜMÜ VAR”

Peki, blokzinciri uygulama çalışmaları hangi sektörleri etkileyecek? Sanılanın aksine sadece finans değil, pek çok sektör bu değişimden etkilenecek. Uygulamalar ortaya çıkmaya başladı bile.

Emiris, “Gemicilik sektöründe blokzincir kullanıldığını biliyorum. Güney Amerika’daysanız ve geminin nerede olduğunu görüp Çin’deki limanla iletişim kurabiliyorsunuz. Hava tahminlerini alabiliyorsunuz. Oylamalar için hükümetler de blokzinciri kullanıyor. Sağlık kayıtları için kullanılıyor. Blokzinciri ekonomiyi yönetmek için önemli unsurlardan biri haline geliyor. Bu finans için de böyle. Bankalar bu sistemi herkesin kullandığım kabul edip kendilerini buna entegre edecekler. Finans konusunda güvenlik, şeffaflık, hız, düşük maliyet, mahremiyet gibi konular da çok önemli. Yani önemli her bir konu için blokzincirin bir cevabı ya da çözümü var” diyor.

Emiris, gelişen bu yeni teknolojilerle ilgili olarak Türkiye’deki ortamı değerlendirirken şunları söyledi:

“Bu konferansın Türkiye’de olması çok iyi. Türkiye’de yayımcılar bu konuda deneyimli ve yeni teknolojilere açıklar. Bu iyi bir kombinasyon. Bunu aldığımız tepkilere dayanarak da söyleyebilirim. Atina’da da buna benzer bir konferans düzenlendi. Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinden birçok kişi katıldı. Türkiye’ye baktığımızda deneyimli, bu tarz teknolojilere ve yeniliklere açık çok cesur ve işinin ehli kişiler olduğunu görüyoruz. Bu konuda Türkiye çok deneyimli, bu nedenle Türkiye’den programcıları ve geliştiricileri takımımıza dahil etmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu