Kripto Paralar

Bitcoin elektronik bir para birimi

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası tarafından basılmayan ve bir resmi kurum tarafından takibi yapılmayan elektronik bir para birimi. Bitcoin takası tamamen elektronik doğrulama sistemleri sayesinde gerçekleşiyor ve oldukça karmaşık bu sistemlerde hesaplamayı yapan kişiye çok küçük bir komisyon aktarılıyor.

BU PARANIN SONU NEREYE VARACAK?

BitcoinGeçen zaman içinde Bitcoin ile ilgili yüzlerce olumsuz haber çıktı. Fakat tüm bunlara rağmen Bitcoin yükselişini sürdürdü. Bugünlerde birim değeri 700 dolarları gören ve bin dolarlara doğru yükselişini sürdüren Bitcoin’in gelecekte ne olacağı uzmanlar tarafından tartışılmaya başlandı.

Bitcoin değerinin yükselmesiyle birlikteyse, Botnetler bu alanı hedef almaya başladı ve kullanıcı farkında bile değilken Bitcoin hesaplamaları yaparak Bitcoin toplamaya başladı. Buna “Bitcoin hasadı” deniyor.

Olumsuzluk sadece hasat ile kalsa iyi. Bitcoin’in yükselişiyle birlikte uyuşturucu trafiği, çocuk pornosu ve kötü niyetli yazılım ticareti gibi pek çok yer altı faaliyetinde de artık bu internet parası kullanılmaya başlanmış durumda. En ilginç örnek ise, daha önce FBI baskını ile kapatılan Silk Ro-ad’da da olduğu üzere kiralık katil ve suikastçı tutmak için yeni pazarlar oluşması. Üstelik bu işlemi farklılaştıran ve tıpkı Kickstarter projesi gibi kitlesel fon toplama aracılığıyla yapan platformlar da oluşmaya başlamış durumda.

Konuyu biraz daha açalım. “Assassination Market” adlı web sitesi, bu yeni platformların ilk örneklerinden birisi. Yaklaşık dört aydır online olan bu web sitesinde kullanıcılar siyasi bir figürü suikast listesine konulması için önerebiliyor ve sonrasında bu kişi için bir fon oluşturulmaya başlanıyor. Örneğin son dört aydır teknik takip ve dinleme skan-dallarıyla gündeme gelen NSA kurumunun yöneticisi Keith Alexander, ABD başkanı Obama ve ABD Federal Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke (2014 de değişiyor) gibi isimler şu anda suikast listesindeler. Siteyi yöneten Kuwabatake Sanjuro takma adlı kişi, listeyi oluştururken normal adalet sisteminin işlemeyeceği ve yaptıkları yüzünden bu dünyada cezalandırılamayacağma inandıkları kişileri göz önünde bulundurduklarının altını çiziyor. Hadi çıkın işin içinden…

OTORİTELERİN TAKİBİNDE

Söz konusu sistem, TOR iletişim altyapısını kullanıyor ve bir suikast pazarı olduğunu gizlemediği için internetin karanlık yüzü olan “dark web” sitelerden birisi olarak anılıyor. Ancak bu pazarın gerçekten çalışıp çalışmayacağı ve Bitcoin ödemesi ile kiralık katil tutma işinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği şimdilik muallak. Analistler, bu tip sitelerin yeraltı kültüründen beslenen çeşitli oluşumlar tarafından kurulmuş olabileceği gibi bazı amaçlar için istihbarat kuruluşları tarafından da tuzak amaçlı kurulmuş olabileceğini de öne sürüyor. Bitcoin ile ilgili bu gelişmeler artık kamu kurumlan tarafından da takip edilip bir yere oturtulmaya çalışılıyor. ABD Senatosu’nda çeşitli komitelerde Bitcoin ile ilgili toplantılar yapılıyor. Diğer taraftan, Amerika’da çeşitli devlet kurumlarmm Bitcoin ile ilgili görüşlerini komitelere sundukları belirtiliyor ama FED Başkanı Ben Bernanke Bitcoin’i düzenleme gibi bir planları olmadığını, gözlemlemeye devam edeceklerini söylüyor. Anlaşılan, bizler de gözlemleye devam edeceğiz. Bitcoin bu gidişatıyla çok ilginç bir internet kavramı olacak gibi görünüyor, izlemeye devam…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu