Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Bir Romanın Adım Adım Yazılışına Şahit Olduk

Eminim ki bazılarınızın hayalinde günün birinde oturup bir roman yazmak yer alıyordur (buna ben de dahilim). En azından hemen hemen herkes güzel kurgulanmış, etkileyici ve sürükleyici bir romanın başında zamanı unutmaktan büyük keyif alır. Oysa sayfalar gözümüzün önünden kayıp giderken, sayfaları maharetle doldurmanın yazan kişi için aslında ne kadar zor olduğunu göz ardı etme gafletine düşeriz.

Bir Romanın Adım Adım Yazılışına Şahit Olduk

Bu düşünceyle yazar Joshua Co-hen, bir roman yazmanın aslında ne kadar zorlu bir süreç olduğunu göstermek üzere yeni romanını yazarken okurları da pckwck.com adresinden tüm yazım sürecini canlı olarak izledi. Aynı anda sitede olan kişilerle ve eğer oradaysa yazarla sohbet edildi, kurgunun daha sağlam olmasına yardımcı olabilecek öneriler yazara iletildi. Düşüncelerin sayfa üzerinde anlamlı cümlelere dönüşmesini adım adım izlemek ve bu süreçte yazarın düşünce akışının ve düştüğü çelişkilerin yansımalarına şahit olmak, yazma işinin özünde ne kadar emek istediğini anlatır nitelikteydi. Projenin hayata geçmesini sağlayan tasarım da bir o kadar işlevseldi.


Yazar Joshua Cohen’in internet üzerinde yazdığı yeni romanının yazım sürecini bir hafta süreyle canlı olarak izleyebildik.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu