Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Ay’a Gidecek Astronotlar İçin Korunak

Ay’ın yüzeyinde, milyonlarca kraterin yanı sıra yüzlerce çukur da bulunuyor.

Ay’a Gidecek AstronotlarDik duvarlı bu çukurların, gelecekte Ay’a gidecek astronotlar için korunaklı bölgeler oluşturabileceği düşünülüyor.

Ay’ın yüzeyindeki çukurlar, ilk olarak Japonya’ya ait Kuyaga uzay aracı ile yapılan gözlemler sırasında keşfedilmiş. Daha sonra Ay görüntülerinin bilgisayarlar yardımıyla incelenmesiyle başka yüzlerce çukur daha olduğu anlaşılmış. Keşfedilen çukurların çapları 5 ile 900 metre arasında değişiyor.

Bugüne kadar 29 kraterin içinde 200’den fazla çukur keşfedilmiş. Bilgisayarlar yardımı ile taranan görüntüler, Ay yüzeyinin sadece %40’lık kısmına ait olduğu için bu sayının gelecekte artması bekleniyor. Ayrıca görüntü taramaları için kullanılan algoritmaların az güneş ışığı alan kutup bölgelerinde yararlı olmayacağı, bu bölgelerin etkin bir biçimde taranabilmesi için daha iyi algoritmalar geliştirilmesi gerektiği de belirtiliyor.

Ay yüzeyindeki çukurların gelecekte Ay’a gidecek astronotlar için korunaklı bölgeler olabileceği düşünülüyor. Bir çukurun içinde oluşturulacak bir ortamın, astronotları radyasyondan, meteoritlerden, tozdan ve gece ile gündüz arasındaki büyük sıcaklık farklarından koruyabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu