Kripto Paralar

Avrupa ve Kripto Varlık Regülasyonları

Kripto Para Regülasyonları

REGÜLASYONLAR sürecinde en ağır yaptırımlara sahip bölgelerden birisi olan avrupa, sürekli olarak güncellediği kara para aklama ve kişisel verileri koruma regülasyonları sebebi ile çok hızlı bir şekilde kripto paralara da vergi dahil birçok konuda düzenlemeler getirmeye başladı. Özellikle pandemi ile artan kripto para yatırımcı sayısı ve dolaylı yoldan elde edilen gelir artışlarının sebep verdiği söylenebilir.

Markets in Crypto-Assets” (MiCA)

Kripto varlıklar piyasaları isimli 168 sayfalık düzenleme ile kripto varlık hizmet sağlayıcılarına nasıl lisans şartları getirdiğini düzenleyen Avrupa Birliği, 2022 yılında bu düzenlemelerin nihai bir sonuca ulaşarak hem geleneksel piyasa oyuncularını hem de yeni finansal teknolojide yer alan tarafların da mutabık olmasını hedefliyor. Bu düzenleme ile Kripto Paraların îlk Arzı (ICO), kripto varlık platformlarının lisansları, sabit koinlerin (stable coins) hangi şartlarda oluşturulması gerektiğini çerçeve içine almış olacaklar. Bu düzenlemelerin bir sonraki aşaması ise elde edilen tüm bilgilerin kullanılarak blokzincir üzerinde kullanılan bir geleneksel borsa sistemi kurulması ile finalize edilmesi geliyor.

kripto para regulasyonlari
Kripto Varlık Regülasyonları

Euro’nun hakimiyeti

Avrupa Birliği, 28 ülkenin kripto paralar konusundaki yaklaşımını düzenleyen taslak regülasyonunda öncelik olarak Euro hakimiyetinin kaybedilmesinin önlenmesini de düşünmüş görünüyor. Çin, para birimlerinin kripto varlıklara ve madenciliğe kanalize olması sebebi ile gerçekleştirdiği yasaklamalar da Avrupa Birliği’nin yaşadığı endişeler ile uyuşmakta. Dünyada birçok ülke halihazırda “Merkez Bankası Dijital Para Birimleri” ( CBDC – Central Bank Digital Currency) testleri gerçekleştirirken AB de aynı tarz girişimleri Dijital Euro ismi altında gerçekleştirerek gelecekte yaşanabilecek ciddi bir kripto para geçişinde uygun teknolojiye sahip olabilmek, gerektiği durumlarda kripto varlıklar ile merkez bankasında yer alan varlıkların da takası sağlanabilecek bir durum da çözülebilir hale getiriliyor.

Paranın gizliliği

Avrupa Birliği, kişisel verilerin korunması konusunda yaptığı sıkı regülasyonların kripto varlıklar konusunda yaşatabileceği endişeler ile de hareket ediyor. Gelecekte yaşanabilecek bir blok-zincirin kriptografisinin çözümlenmesi ile işlem gerçekleştiren kişilerin kişisel verilerinin açığa çıkması ve blokzincir teknolojisi sebebi ile de hiçbir şekilde silinememesi tehdit olarak gören AB, bir noktada hibrit blokzincirlerin yaygınlaşmasında öncü olabilir. Ancak 2009’dan bugüne kadar aktif bir şekilde çalışan ve işlemci gücü sürekli artan Bitcoin ise bu tezi şuanlık çürütmektedir. Tamamen gizlilik esasına dayalı çalışan Monero, Dash, ZEC gibi kripto paraların ise kullanılması bu yaklaşıma uygun iken kara para aklama regülasyonlarına uygun olmaması sebebi ile tercih edilmemektedir.

Bitexen Ceo’su Yahya Tuğyan Erdem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu