Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Astronotlara arkadaş olacak

Rekor kırıyorlar, uzay çalışmalarına büyük katkı yapıyorlar ama sonuçta onlar da insan. Uzay istasyonunda uzun süre yalnız kalan astronotlara CIMON adlı yapay zekâlı robot yoldaşlık edecek…

YAPAY zeka teknolojisi bir robotun içinde uzaya taşınıyor. Fransız-Alman havacılık kuruluşu Airbus, teknoloji devi IBM ile işbirliğine giderek, astronotlara yardımcı olmak üzere tasarlanan CIMON (Crew Interactive Mobile Companion-Mü-rettebatla İletişime Geçen Mobil Arkadaş) isimli bu balon şeklindeki robotu üretmiş. CIMON, yapay zekayla-çalışarak bir uzay yolculuğunda insana yardımcı olmakla görevlendirilen ilk görevli robot. İlk görevini Uluslararası Uzay îstasyonu’nda (UUÎ) yerine getirecek olan CIMON, astronotların işlerini yerine getirmekle kalmayacak, görüntülerini Dün-ya’daki merkez istasyona aktararak onlara göz kulak olacak. Önüne yerleştirilen kamerası ve yapay zekası sayesinde ses-yüz tanıması yapabilen CIMON, astronotların verdiği komutları alıp rahatlıkla uygulayabilecek. Bir Airbus yetkilisi, “CIMON, UUİ’ye gidecek ilk uçan beyin olacak ve yapay zekasıyla astronotlara yardımcı olacak” derken, robotu geliştiren ekibin lideri Till Eisenberg, bu yapay zekalı robotunun asıl amacının astronotlarda meydana gelebilecek olası psikolojik bozuklukları saptamak olduğunu söylüyor.

İNSANA YARDIMCI

“CIMON’ı ses ve yüz tanıması yapabilen kişisel asistan olarak düşünebiliriz. Astronotların uzun süreli uzay görevlerindeki psikolojik etkilerini tespit etmek ve başta stresi azaltmak olmak üzere meydana çıkacak rahatsızları ortadan kaldırmak için önlemler almayı hedefliyoruz. CIMON’ın veri madenciliği ve insan-yapay zeka etkileşimi konularında çalışmasını istiyoruz” diyor Eisenberg. CIMON’a baktığınızda son derece arkadaş canlısı bir robot olduğunu söyleyebiliriz. Astronotların, CIMON’dan yardım almakta yabancılık çekeceğini sanmıyorum. Diğer yandan uzay istasyonuna robot gönderme fikrinden, insanların uzun süreli görevlerde uzayda psikolojilerinin ciddi anlamda bozulduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu