Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Araç takip sistemlerinde yeni teknolojik dönem

Araç takip sistemleri, taşıtların takip edilmesinde yepyeni bir dönemin kapılarını açıyor.

Yakıt tüketiminden en uygun rota takibine ve güvenliğe pek çok avantaj sağlayan sistemler, yolcu ve yük taşımacılığı filolarında hızla yaygınlaşıyor…

MOTORLU taşıtlardan konteynırlara hatta insan ve evcil hayvanlara kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip olan araç takip sistemleri, uydu üzerinden hareketli araç ve cisimleri an ve an izleyerek konumu hakkında bilgi veriyor. Araç sahibi, bu sistem sayesinde taşıtın güvenliği, yakıt tüketimi ve zaman planlaması gibi filo verimliliğini artıran çok sayıda noktada bilgi sahibi oluyor.

Son yıllarda hızla büyüyen sektörlerden biri olan araç takip sektörü, yolcu ve yük taşımacılığı yapan filolarda yaygın olarak kullanılıyor. Uydu üzerinden aracı anlık olarak izleyerek internet üzerinden bilgisayara aktaran araç takip sistemleri sayesinde, örneğin Bolu’da mola süresini aşan bir sürücü, oluşan zaman kaybını kapatmak için daha hızlı gidemiyor veya bir noktadan diğerine giderken rotasından çıkamıyor. İşte aracı an ve an izleyen araç takip sistemleri, GPS uydularından aldığı sinyallerle aracın enlem, boylam ve yükselti verilerini tespit ederek konum belirliyor ve bu verileri GSM kartı sayesinde baz istasyonu üzerinden izleyicinin merkezine iletiyor. İletilen bilgiler, internet aracılığıyla bilgisayara, cep telefonuna veya tablet bilgisayara aktarılıyor.

arac takip

HER HAREKET İZLENEBİLİYOR

Anlık izleme imkanı sunan sistem, aracın verilerini bilgisayarda toplayıp arşivliyor. Aracın izlenme sırasındaki maksimum hızı, yakıt tüketimi, trafik kurallarına uyup uymadığı 7 gün 24 saat incelenerek raporlamyor. Özellikle sürücü hız limitini aşarsa yöneticisi uyarılarak müdahale etmesi sağlanıyor. Bu sayede aracın yakıt tüketiminin artmasının önüne geçilirken trafik cezalarına karşı da tedbir almıyor. Ayrıca aracın kat ettiği mesafe, durduğu süre veya gittiği zaman da internet aracılığıyla takipçisine aktarıyor. Araç çalışmazken de sistem, aküden aldığı elektrikle sürekli konum ve bilgi iletiyor.

Tüm bu özellikleriyle ajaç takip sistemleri, yakıt tüketiminden sürüş maliyetine kadar uzanan pek çok konuda araç sahibinin yanında yer alıyor. Ayrıca aracın çalınması halinde konumu kolayca tespit edilebileceği ve motoru uzaktan bloke edilebileceği için güvenlik konusunda da önemli avantajlar sağlıyor. Araç takip sistemleri beş saniyede bir konum güncellerken bu süre sistemin özelliklerine göre değişebiliyor.

İHTİYACA GÖRE ÖZEL ÇÖZÜMLER

Sektördeki firma sayısı giderek artarken markalar, müşterilerine farklı araç takip sistemi paketleri veya projeler sunuyor. Bu seçeneklerden biri gıda ve ilaç taşıyan araçlar için sunulan sıcaklık sensörü. Soğutuculu aracın kasasının içindeki hava sıcaklığı bilgisayar üzerinden takip edilirken, risk oluşturabilecek bir değişiklik olursa aracı izleyen kişi hemen uyarılıyor.

Öğrenci servislerinde de yaygın olarak kullanılan araç takip sistemleri sayesinde öğrenci velileri, çocuklarının okula ve eve varış zamanlarını görürken servis aracının hızını, bulunduğu konumunu takip edebiliyorlar. Sistemin aracın kilometre sensöründen aldığı verilerle periyodik bakım zamanı da otomatik olarak takip ediliyor. Servis tarafından yapılan parça değişimleri araç takipçisine raporlamyor. Her araca kısa süre içerisinde monte edilebilen araç takip sistemlerinin sökülmesi ise, ancak konunun uzmanı tarafından yapılabiliyor. Eğer aracı satmak isterseniz, sistemi diğer araca kolayca aktarabiliyorsunuz.

Sonuç olarak, araç takip sistemi sayesinde aracın yakıt tüketiminde oluşan azalma sürüş maliyetine yansıyor, zaman çizelgelerine daha rahat uyum sağlanıyor ve izlenen aracın sürüş güvenliği artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu