Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Araç takip sistemleri

Uydu üzerinden araçları anlık olarak izleyip konumu hakkında araç sahiplerini bilgilendiriyor. Yakıt ve zaman tasarrufu ile güvenlik konularında büyük avantajlar sunuyor. Araç takip sistemleri bu özellikleriyle artık tüm sektörlerin takibinde…

ARAÇ filolarıyla tanıdığımız takip sistemleri bugün öğrenci ya da personel servislerinden konteynır ve kuryelere kadar pek çok alanda hizmet veriyor. Ve dahası bununla da kalmıyor. Yaşlı, hasta veya evcil hayvanlar için de izleme fonksiyonu görüyor. Söz konusu sistemler, kullanıcılarına maliyet avantajı sağlamanın ötesinde bilgi güvenliği, anlık bilgilendirme gibi günümüz dünyasında artık yaşamsal önemde kabul edilen enformasyonlara ulaşma imkanı da sunuyor.

arac takip

ANLIK BİLGİLENDİRME İMKANI

Araç takip sistemiyle aracı anlık olarak cep telefonunuz veya bilgisayarınızdan izleyip detaylı raporlama alabiliyorsunuz. Araca takılan mobil veri cihazı, GPS uydularından aldığı sinyallerle aracın enlem, boylam ve yükselti gibi bilgilerini tespit ederek konumunu belirliyor. Ayrıca sen-sörlerden gelen sıcaklık ve benzeri izleme bilgileri de GSM/GPRS şebekesi üzerinden takip merkezine aktarılıyor. Takip merkezine gelen bilgiler özel yazılımlar sayesinde derleniyor ve sunucular üzerindeki bilgi bankasına kaydediliyor.

Aracı izleyen yetkili, özel yazılım sayesinde internete bağlı bir bilgisayarda, akıllı telefon ya da tablet üzerinden aracın o anki konum bilgilerini hızını veya geçmişe yönelik hareketlerini inceleyebiliyor. Sistemle aracın sadece konumu izlenmiyor, rölantideki çalışma süresi, maksimum ve ortalama hızı, ani hızlanması ya da yavaşlaması, seyir halindeki hızı, nerede ve ne kadar süre mola verdiği de kayıt altına almıyor. Özellikle ani hızlanmalar ya da hız limitlerinin aşılması ya da rotanın değiştirilmesi halinde sürücüye sesli uyarı, SMS veya elektronik posta ile gerekli bilgilendirme ve uyarı anında yapılıyor.

Sistemin bu özellikleri sayesinde araçlarda yaklaşık yüzde 30’a varan yakıt ekonomisi sağlanırken araçtan yakıt çalınması ya da trafik kazası durumu da anında tespit edilip müdahale edilebiliyor.

HER SEKTÖRE UYGUN ÖZELLİKLER

Aracın çalınması halinde araç takip sistemleri sayesinde konumu kolayca tespit edilebileceği ve motor uzaktan bloke edileceği için güvenlik konusunda da alışılmadık kolaylıklar ve avantajlar sunuyor. Sistem standart olarak beş saniyede bir konum güncelliyor; bu süre sistemin özelliklerine göre değişebiliyor.

Piyasadaki yeni marka sayısı hızla artarken araç takip sistemi paketleri veya projeleri de her geçen gün zenginleşip daha detaylı bir hale geliyor. Örneğin, gıda ve ilaç taşıyan araçlar için sunulan sıcaklık sensörü sayesinde aracın soğutucu kasasının içindeki hava sıcaklığı bilgisayar üzerinden ölçülüp müşteriye anlık olarak bilgi veriliyor. Ayrıca aracın kilometre bilgisi, periyodik bakım zamanı da takip edilebiliyor.

Sistemler her araca kolayca monte edilebiliyor ve aracın satılması halinde başka birine kolayca aktarabiliyor.

Sonuç olarak bu sistemler sayesinde aracın yakıt tüketimi kontrol ediliyor ve sürüş maliyetinde de aşırı sapma gerçekleşmiyor. Bu özellikleri sayesinde özellikle başta büyük filolar olmak üzere her sektör bu sistemleri talep ediyor. Araç takip hizmetleri de bu talep karşısında sürekli yaygınlaşıyor ve Türkiye bu alanda Avrupa’da üçüncü büyük pazar. Önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’nin ikinci büyük pazar olması hedefleniyor.

MOTOSİKLET SAHİPLERİNE KOLAYLIK

Araçlara ek olarak özellikle motosiklet sahiplerine bireysel abonelik sunan Türk Telekom’da motosiklet sahiplerinin motosikletlerinin park halinde devrilme, çalınma gibi beklenmedik durumlardan hemen haberdar olabiliyorlar.

630 BİN ARAÇTA VAR

Araç takip sistemleri konusunda üç kıtada hizmet veren Ar-vento da bir aracı olan küçük bir işletmeden, 10 bin aracı olan büyük bir şirkete kadar her ölçekteki müşterinin ihtiyacına uygun çözümler sunabiliyor. Arvento’nun cihazları 40 binin üzerinde müşterisinin 630 binin üzerindeki aracında çalışıyor.

Yüzde 15-20 tasarruf ettiriyor

Marka bazında Turkcell, Akıllı Araç çözümleri sayesinde, saha yönetimi ve yakıt optimizasyonu ile kurumsal müşterilerinin operasyonel verimliliklerini artırıyor. 4.5G ile güçlenen teknolojiyi akıllı araç takip sistemlerinde de sunan TurkcelPin müşterileri araçlarının nerede olduğunu haritada görebiliyor, ne amaçla ve ne zaman kullanıldığı ve yakıt tüketimi bilgilerini detaylarıyla kayıt altına alabiliyor. Akıllı Araç, özel raporlama ve yönlendirmeyle verimlilik artışı, yakıt ve yıpranma maliyetlerinin azaltılmasını sağlarken, araç ve sürücü performanslarında da belirgin artış sağlayarak maliyet tasarrufu getiriyor. Toplam akaryakıt maliyetlerini ortalama yüzde 15-20 azaltıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu