Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Apple, ekonomik iPhone SE’yi vitrine çıkardı

Apple, ekran boyutu iPhone 5S’e; işlemci, kamera ve donanım özellikleri iPhone 6S’e benzeyen ekonomik iPhone SE’yi vitrine çıkardı. Telefonun 16 GB modeli Türkiye’de 1.999 TL fiyat etiketiyle satışa sunulacak…

APPLE, iki buçuk yıl önce büyüttüğü iPhone ekranlarını küçülterek daha ekonomik hale getirdiği İPhone SE modelini 11 ülkede piyasaya sürdü. Türkiye’de 4 Nisan’dan itibaren piyasaya çıkması beklenen İPhone SE, 16 GB modeli 1.999 TL etiket fiyatıyla satışa sunulacak. Yeni model ekran boyutlarını iPhone 5S’ten gücünü ve donanım özelliklerini iPhone 6S’ten alıyor.

iPhone SE 1

Büyük ekran yerine “altın oran” yani baş parmağın ekranın her yanına uzanacağı ergonomiklik konusunda Apple uzun süre taviz vermemişti.

2014 yılına kadar büyük ekrana direnen Apple’ın şimdi eski ölçülere dönmesinin sebebi ise 2015 yılında 30 milyon dört inç ekranlı telefonun satılması. Yani büyük ekrana alışanlar için küçük ekranlı yeni bir iPhone modeli çok gereksiz gibi görünebilir; oysa dünya ölçeğini yakalamak isteyen Apple için Çin ve Hindistan gibi pazarlar yeterince iştah açıcı.

iPhone SE

İP AD PRO DA HAFİFLEDİ

Ekran boyutları küçülen bir başka ürün de 9.7 inçlik iPad Pro oldu. 32 WiFi modeli 2.199 TL’den satışa sunulacak yeni 9.7 inç iPad Pro, 469 gramdan daha hafif. 12.9 inçlik İPad Pro’ya göre daha taşınabilir bir İPad elde edilirken ağırlıktan kurtulmak iyi olmuş. Yeni model, daha az yansıtma özelliği, Night Shift modu ve yeni bir profesyonel retina ekrana sahip. Yeni iPad Pro’da birçok taşınabilir PC’yle yanşan performansa sahip 64 bit A9X işlemcisi bulunuyor. Daha önce deneyimlediğimiz iPad Pro’da olduğu gibi, iki kat daha güçlü dört hoparlörlü ses sistemine sahip.

iPad Pro’nun en dikkat çeken özelliklerinden biri müzik dinlerken neredeyse harici hoparlör ihtiyacı hissettirmeyecek güçlü ses sistemi. Live Photos ve 4K video çekmek için yeni 12 megapiksel iSight kamera, 5 megapiksel FaceTime HD kamera yeni iPad Pro’nun diğer cazip yönleri. Yeni model, Apple Pencil ve tam ona göre tasarlanmış yeni Smart Keyboard ile uyumlu çalışıyor.

OPERASYON NEDENLERİ FARKLI

Apple’m iki ürünündeki ekran küçülme operasyonunun nedenleri tamamen farklı. Operasyonun ortak noktası, iki ürün de daha rahat taşınan ve daha erişilebilir fiyat seviyelerine gelmesi. iPad Pro mobil kullanım için daha makul boyut ve ağırlığa ulaşırken, iPhone SE erişilebilir fiyat ve tek el kullanım özelliğine geri dönüş yapıyor.

12 megapiksel arka kameraya sahip yeni telefon, iPhone 6S de olduğu gibi Live Photo özelliğinin yanı sıra 4K video da çekilebiliyor.

İlk entegre Apple SIM’li cihaz

Ultra hızlı wireless bağlantı MIMO teknolojisine sahip yeni İPad Pro 802.11ac Wi-Fi, daha hızlı 4.5G ve farklı frekans desteğiyle nereye giderseniz gidin bağlantıda kalmanızı sağlıyor. Yeni İPad Pro’ya doğrudan yerleşik Apple SIM’le 100’den fazla ülke ve bölgede seyahat ederken kablosuz veri planlarına doğrudan aygıtınızdan bağlanmanız artık daha da kolay. Apple Pencil ve Smart Keyboard ayrıca satın alınabiliyor.

Apple Pencil’daki gelişmiş sensörler doğal bir çizim, not ekleme ve not alma deneyimi için bastırma şiddetini ve eğimi ölçüyor. 9.7 inç iPad Pro için özel olarak tasarlanan yeni Smart Keyboard, Bluetooth’la şarj edilmeye veya eşleştirilmeye hiç ihtiyaç duymayan ince olduğu kadar dayanıklı ve koruyucu olan Smart Cover’la kolayca katlanabilen bir klavye sunuyor.

Vergiler İndirimi Yutuyor

Yeni İPhone SE’nin ABD’de satış fiyatı 399 dolar. Vergiler dahil yaklaşık 440 dolar diyebiliriz. Yüksek vergiler yüzünden Türkiye’deki satış fiyatı ise 1.999 TL’ye ulaşıyor. Aynı seviyede büyük ekranlı Android telefonlar da bulunuyor. Ancak Apple İOS’in farklı deneyimi tüketicilerin alternatif arayışını ortadan kaldırabiliyor. Yani büyük ekran kullananlar için bu tercih mantıksız gibi görünse de gelişmekte olan pazarlar göz önüne alındığında farklı tercihler olabileceğini düşünmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu