Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Alacağınız iPhone 6S Şanslı mı Şanssız mı?

Gerçi bütçeniz sarsılmadan ve içiniz sızlamadan gidip bir iPhone 6S’e en az 3 bin lira para verebiliyorsanız zaten şans yüzünüze gülmüş demektir, ama biz olaya bir başka tarafından bakalım. Apple dahil olmak üzere dünyada yüksek hacimli üretim yapan tüm şirketler, üretim sırasında darboğaz yaşamamak için birden fazla tedarikçiyle çalışmayı tercih ediyor. iPhone 6S’in duyurulmasıyla da ortaya çıktı ki, Apple yeni cihazlarında kullandığı ana işlemciyi iki farklı şirketten almış: Samsung ve Taiwan Semiconductor (TSMC). Yani bazı cihazlarda Samsung, bazı cihazlarda TSMC marka ana işlemci sistemin temelini oluşturuyor. Alırken size hangisinin denk geleceği de tamamen şansa kalmış.

Alacağınız iPhone 6S

Gelgelelim, bazı kullanıcılar performans testi yaparken bazı işlemlerde Samsung işlemcili olan modellerin TSMC işlemcili olanlara göre pili daha hızlı tükettiğini gözlemlemiş. Geçtiğimiz ay bu konu çok tartışıldı ama sonuç olarak Samsung yongalı modellerin TSMC yongalı olanlara göre yüzde 2-3 daha az pil ömrüne sahip olabileceği konusunda görüş birliğine varıldı gibi. Gerçi bu son derece karmaşık bir problem. Çünkü sadece ana işlemci değil diğer bileşenler de farklı üreticilerden geliyor ve sonuçta oluşan farka bu bileşenler de etki etmiş olabilir. Yine de neresinden bakarsanız bakın, aynı marka ve aynı model cihazın artık bir diğeriyle eşit olmayabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Ars Technica’nın konuya dair detaylı makalesini bit.ly/apple6scompare adresinde bulabilirsiniz.


iPhone 6S’in işlemciyi farklı üreticilerden almasının, aynı model cihazlar arasında pil ömrü farkına sebep olduğu söyleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu