Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Akıllı gözlük konusunda akıllıca bir örnek

Dikkat çeken inovasyon denilince, meydan teknoloji devlerine bırakılmış gibi görünüyor. Ama bırakmayanlar da var. Trendi akıllı gözlüğü büyük firmalardan beklerken, ‘günlük’ bir gözlükle kendine yer açan örnekler de yok değil…


GOOGLE, büyük sükse ile akıllı gözlüğünü tanıttığında yıl 2013’tü. Bir anda gözlük, giyilebilir teknoloji denilince akla gelen ilk ürün oldu. Sonrasında hayatımıza bir sürü yenilik girdi, ama akıllı gözlükler bir türlü gelmedi. Yine de Sony, Microsoft, Toshiba, Epson gibi pek çok teknoloji devi akıllı gözlüklerini tanıtırken, birçoğu da hazırlık yaptığını duyurdu. Ama ilk günün coşkusu bir türlü geri dönmedi, sonunda Google Glass’ın bireysel kullanıcılara satışı durduruldu. Biraz da akıllı gözlüğün bir türlü ekonomik bir fiyata çekilemeyişi yüzünden teknoloji severlerin ilgisi başka ürünlere dağıldı gitti.

Tam akıllı gözlüklerin pabucu dama atıldı derken, geçen ay heyecan yaratan bir gelişme oldu; Apple’m bu işe el attığı öğrenildi. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılarak çıkan haberlerde, Apple Glass’ın detaylarına ilişkin fazla bir bilgiye yer verilemedi ama 2018 yılının başında piyasada olacağı yazıldı. Geçen ay akıllı gözlük cephesinde yaşanan gelişme sadece bu dedikodu değildi. Apple ne yapsa heyecanlanacak kitlenin gözünden kaçan çok önemli bir gelişme daha vardı. Vue adında oldukça ‘normal’ görünen akıllı bir gözlük tanıtıldı, hem de “günlük kullanım için tasarlanmış dünyanın ilk akıllı gözlüğü” olarak. Bir Kickstarter projesi olarak 50 bin dolar toplamak isteyen Vue, 1.5 ay gibi sürede 1.2 milyon dolardan fazla fon topladı. Bu kadar büyük ilgi görünce Vue, teknoloji yazarlarının da ilgisini çekti, övgülerini topladı.

akilli-gozluk

Vue, geleneksel mercekleri kullanan akıllı bir kemik çerçeve aslında. Güneş gözlüğü, polarize ve reçetenizle sipariş edebileceğiniz numaralı merceklerle kullanmanız mümkün. Akıllı telefona entegre olan Vue ile müzik dinlemekten yol tarifine, çağrılara yanıt vermekten spor aktivitelerinizi kaydetmeye kadar birçok eylemi yapmak mümkün. Müziği değiştirmek için sapma dokunmanız, telefonu yanıtlamamak için başınızı sallamanız gibi küçük teknolojiler ile mobil uygulamaları eşleştiren güzel numaraları da var. Vue’nun bütün yetenekleri saplarında gizli, dışarıdan bakıldığında göze bir şey çarpmıyor. 28 gramlık bu gözlüğün şarj aleti ise kutusu, kullanımınıza göre bir haftalık güç vaat ediyor. Üstelik fiyatı da 159 ile 259 dolar arasında değişiyor.

Şimdi gelelim bu gözlüğü niye anlattığımıza… Elbette sırf beğendiğimiz için değil. Teknoloji devlerinin Ar-Ge merkezlerinden çıkmış milyon dolarlık bir proje değil de, inovatif ve kreatif bir ekibin elinden çıkmış olması bizim penceremizden bakınca Vue’nun en etkileyici yanı. Vue ekibi dördü kurucu dördü de mentor olmak üzere toplam sekiz kişi. Onları yola çıkaran piyasadaki akıllı gözlüklerin, her gün gözlük takan insanlar için tasarlanmadığını fark etmeleri olmuş. “İnsanların her gün giymek istediği bir şey tasarlamalıyız” derken ortaya Vue çıkmış. Bu gözlüğün en net gösterdiği şu ki, inovasyonun sadece teknoloji devlerinden beklenmemesi gerektiği, teknolojiyi takip eden, ihtiyaçları gözeten inovatif ve kreatif ekiplerin de güzel işler yapabileceği…

İNOVATİF
Lüks giyimde 90 dakikada teslimat

Rekabetin satış kadar hızlı teslimata odaklandığı günümüzde İngiliz lüks moda perakendecisi Matches Fashion’dan ilginç bir hamle geldi. CitySprint’in yeni teslimat servisi On the Dot ile işbirliği yapan şirket «Matchesfashion.com’dan Londra içinden yapılan alışverişlere 90 dakikada teslimat garantisi veriyor. Matches Fashion, e-ticarette olduğu gibi lüks segmentte de müşteri deneyimini değiştirecek bir ‘devrim’ yaptığı görüşünde.

KREATİF
Kredi kartı büyüklüğünde synthesizer

Bu haberimiz müzikseverler için; artık kredi kartı büyüklüğünde bir synthesizer’ları olabilir. Müzik konusunda inovatif bir girişimci olan Jan Ostman tarafından tasarlanan ve The Tiny TS adını taşıyan bu mini synthesizer, normal boyuttaki benzerleri gibi dokunmatik bir klavyeye ve işleve sahip. 100x65mm boyutlarındaki bu sentezleyici, 20 ile 60 dolar arasında değişen dört farklı şekilde meraklılarına ulaştırılıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu