Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Akıllı Cihazların Okuma Alışkanlığını Değiştirmesi

Son yıllarda tablet ve e-kitap okuyucu gibi cihazların yaygınlaşmasıyla çoğumuzun okuma alışkanlığı değişti. Bu cihazların ortak özelliği de mavi dalga boyuna yatkın bir ışığı sürekli yüzünüze doğru yansıtmaları. Peki bunun uyku düzenimiz üzerinde nasıl bir etkisi olabilir?

Akıllı Cihazlar Beynimizi Yeniden mi Programlıyor

Bu konuyu araştırmak için ABD’de Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) bünyesinde bir araştırma gerçekleştirilmiş. Bir grup gönüllüyü kontrollü bir uyku testine almışlar ve bunları iki gruba ayırarak bir kısmına gece yatmadan önce tabletten, bir kısmına da kitaptan okuma görevi vermişler. Sonuç? E-kitap okuyanlarda uyku düzenleyici görevi olan melatonin seviyesinde yarıya varan azalma oluyor. Bu da uykuya daha geç dalma ve ertesi gün tam olarak uyanmakta zorlanma gibi etkileri beraberinde getiriyor. Araştırmanın detaylarını bit.ly/pnas-sleep adresinde bulabilirsiniz.

Bu arada geçtiğimiz ay akıllı cihazlar ve algı arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ilginç iki makale daha yayımlandı. Biri akıllı telefonların dokunma duyusu üzerindeki etkilerini (bit.ly/sp-brain), diğeri de telefondan uzak kalmanın getirdiği gerginliği konu alıyor (bit.ly/iphone-anxiety). Konu ilginizi çekiyorsa buradaki makalelere de bakmanızı da tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu