Bilim - Teknoloji - İnovasyon

5G geleceği nasıl değiştirecek?

Huawei tarafından düzenlenen “Global Mobile Broadband Forumdun ana odağı 5G teknolojisiydi. Firmanın Dönüşümlü Başkanı Ken Hu, “5G büyük bir teknoloji devrimi yapacak” dedi…

TİCARET savaşları tüm dünyada aslında teknoloji savaşlarına dönüşüyor. Geçtiğimiz günlerde Londra’da bir 5G konferansına katılmış dünyada teknolojinin liderliğini yapan firmalardan biri olan Huawei Başkanı Ken Hu’yu dinlemiştim. İşte tam bu notları yazarken, Çinli teknoloji şirketi sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou, ABD’nin İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklandı…

Görünen o ki bu savaşlar siyasallaşarak devam edecek. Biz teknolojiye dönelim… Dediğim gibi, geçtiğimiz hafta Londra’da bu yıl 9’uncusu yapılan, “Global Mobile Broadband Forum”a katıldım. 2 bin kişinin katıldığı forumun konusu, “5G, Geleceğe İlham Vermek” idi. Forumun düzenleyicisi Çinli teknoloji devi Huawei bu konuda çok iddialı. 2020’de başlayacak süreçle birlikte tüm telekom operatörlerinin 2023’de 5G’ye hazır olacağı öngörülüyor. Çoğunun alt yapısı da belki hazır ancak öncelikle regülasyonlar konusunda da ilerleme bekleniyor.

YENİ TEKNOLOJİ DEVRİMİ

Huawei’nin Dönüşümlü Başkanı Ken Hu’nun yaklaşan “yeni gelecekle” ve 5G’nin nasıl bir ufuk açacağına ilişkin değerlendirmelerinden bazı notları size bu hafta aktarmak istiyorum. 5G ile birlikte pek çok farklı endüstride büyük bir paradigma değişimi gerçekleşecek. Ken Hu değişimi şu şekilde anlatıyor:

“5G büyük bir teknoloji devrimi başlatacak. Bu teknoloji bütün bilişim sektörüne yeni bir güç kazandıracak. İş dünyasında ise önemli değişim ve dönüşümleri tetikleyecek. 5G bugüne kadar hiçbir yerde görmediğimiz fırsatları ortaya çıkaracak. Endüstride yeni ortaklıklar ortaya çıkacak ve yeni bir zihniyet oluşacak. Yeni cihazlar, uygulamalar ve deneyimler oluşturma konusunda endüstrileri teşvik edecek. Bu işbirlikleri ve yeni çalışmalar, 5G’nin değerini maksimum düzeye çıkarıyor”.

ADIM ADIM DEĞİŞİM

Ken Hu, 5G’nin getireceği temel değişiklikleri de şu başlıklar altında topladı:

■ ‘Bağlantı’ bir platforma dönüşecek: 5G ile kablosuz ağlar bir boru hattının ötesinde kolay sunulabilen, her yerde bulunabilen, herkesin ve her şeyin limitsiz bağlı olduğu bir platforma dönüşecek. Her şey sürekli online hale geçecek. Bugün pek çok sürekli offline durumunda ve pek çok cihaz da bağlı olarak çalışmıyor. Fakat 5G ile birlikte her şey ve herkes sürekli online konumunda olacak.

■ Her şey buluttan çalışacak: Tüm dünya bulut üzerinden çalışıyor olacak. 5G’nin sağladığı süper hızla artık sorunsuz ve kesintisiz her yerden bulut bilgilerine erişmek mümkün olacak. Bu özellik her şey ve herkes için geçerli olacak. Üstelik bu akıllı bağlantılarla mümkün olacak. Huavvei’nin Cloud X adını verdiği yeni yapıyla artık cihaz odaklı çalışmaktan bulut odaklı kaynaklarla çalışma biçimi başlayacak.

■ Tüm cihazlar yeniden tasarlanacak: 5G ile birlikte her şey online ve bulut odaklı olacak. Ayrıca bu süreç için tüm cihazlar değişecek ve hepsi ‘yapay zeka’yı destekleyen yeni netvvork’lerle uyumlu hale gelecek ve iletişim yeni cihazlarla en doğal haliyle gerçekleşecek.

■ ‘Tak çalıştır’ değil ‘tak düşünsün’: Akıllı cihazlarla artık ‘Tak çalıştır’ konseptinden, ‘Tak düşünsün’ konseptiııe geçiş yapmış olacağız”. Ken Hu 5G’nin hükümetler için topluma sunulan hizmetler ve iletişim gibi pek çok alanda fırsatlar sunacağına dikkat çekiyor ve 5G’nin yarattığı hız ve kesintisizlikle maliyetlerin de aşağıya çekileceğini söylüyor. Hu,

“Huawei olarak 5G networ’klerinin daha güçlü, daha basit, daha zeki ve güvenli olması için çalışıyoruz” diyor.

Huawei ve Turkcell’in örnek işbirliği

Londra’da gerçekleşen ve özellikle operatörler, çözüm sağlayıcıları, BtoB proje geliştiricilerin birlikte olduğu “Global Mobile Broadband Forum”un öze! bölümünde yeni proje ve işbirlikleri anlatıldı. İşte, bu örnek projelerden biri Huavvei’nin Turkcell iie birlikte gerçekleştirdiği SG’ye dayalı Yeni İstanbul Havalimanı altyapı projesi oldu. Dünyanın en büyük havalimanında önemli işbirliği olarak duyurulan proje Huawei Wireless Ürünler Başkan Yardımcısı Ritchie Peng ve Turkcell Core Netvvork Ürünleri Direktörü Özgür Genç tarafından anlatıldı.

Volkan Akı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu