Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yeni Nesil USB’lere Bir de Bu Tarafından Bakın

Gelişen teknoloji ve artan veri, bu verinin cihazdan cihaza aktarıldığı ana yollardan biri olan USB bağlantısında da bazı değişiklikleri gündeme getirdi. Standardın geleceğini belirleyen USB 3.0 Promoter grubunun, bu yeni ihtiyacı karşılamak amacıyla saniyede 10 gigabit veri aktarımına izin veren USB 3.1 standardı üzerinde çalışmaya başladığını geçtiğimiz aylarda sizinle paylaşmıştım. Geçen süre içinde konuya dair ilginç başka bazı detaylar da belirginleşmeye başladı.

Yeni Nesil USB

Örneğin USB 3.1 bağlantıları, gittikçe küçülen ve incelen cihazlara uyum sağlamak üzere daha da küçük hale gelecek. Dahası, USB yuvalarının artık taktığınız yönü umursamayacağı söyleniyor. Yani kabloyu taktım, ucu yanlış geldi, çevirdim, bir daha taktım derdi ortadan kalkacak (bit.ly/ JRGdP9). Geçen yıldan itibaren Apple cihazlarında yaygınlaşmaya başlayan Lightning bağlantı sistemi de benzer özelliğe sahip, gerçekten büyük rahatlık.


Biz USB 3.1 ile gelecek yenilikleri beklerken, size Sony’nin çift uçlu USB belleğinden de söz edeyim. Sony, yeni USB belleklerinin tasarımında gayet basit ve bir o kadar da yaratıcı bir çözüme imza atarak belleğin bir ucunu klasik USB, diğer ucunu microUSB ile uyumlu olacak şekilde tasarlamış. Peki bu ne işe yarıyor? Belleği bilgisayarınıza takıyorsunuz, dosyaları içine aktarıyorsunuz, bilgisayarınızdan çıkarıp diğer ucunu akıllı telefon veya tablet üzerinde yer alan microUSB yuvasına takıyorsunuz ve içindeki dosyaları mobil cihazınıza aktarıyorsunuz. Özellikle film, kitap ve müzik parçalarını cihazdan cihaza aktarırken aracıları ortadan kaldırmak adına büyük rahatlık. Detayları bit. ly/1 e2GGaO adresinde bulabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu