Salı , Ocak 16 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Yaz Uykusuna Yatan Hayvanlar Var mı?

Yaz Uykusuna Yatan Hayvanlar Var mı?yaz uykusuHayvanlar açlık, soğuk ve kuraklık zamanlarında hayatta kalmak için farklı koşullara uyum gösterir.
Yer sincabı, yediuyur gibi bazı hayvanlar kışın yiyeceğin olmadığı, hava koşullarının olumsuz olduğu dönemleri kış uykusunda (hibernasyon) geçirir. Soğuk havalarda vücut sıcaklıklarını ve metabolizma hızlarını düşürüp havalar tekrar ısınana kadar uyurlar. Tersi durumlarda yani hava sıcaklıklarının arttığı zamanlarda bazı soğukkanlı hayvanlar sıcaklıklar onlar için normale dönene kadar metabolizma hızlarını düşürür ve hareketsiz kalır. Yaz uykusu veya estivasyon denilen bu durumda hayvanlar çoğu zaman kum veya çamur içine gömülerek uyur. Timsahların, semenderlerin ve bazı kurbağaların su ve besin kıtlığında yaz uykusuna yattığı biliniyor.

Estivasyon memelilerde çok az görülüyor. Bazı lemur türleri ve dağsıçanı yaz uykusuna yatan memeli türlerine örnek olarak verilebilir.

Mutlaka Okuyun:  Bu robot akvaryum direksiyonu balıklara veriyor
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Çok Geç Olmadan Mars’ta Yaşamı Bulmalıyız

YAKIN ZAMANDA ASTROBIO-LOGY DERGİSİNDE HERKESİN DÜŞÜNDÜĞÜ AMA KONUŞMAKTAN ÇEKİNDİĞİ ALBERTO FAIREN VE ARKADAŞLARININ KALEME ALDIĞI …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir