Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yapışkanlı not kâğıdından hoparlör

hoporNew York, Brooklyn’deki Pioneer Works Sanat ve Yenilik Merkezi’nde bir Çarşamba gecesi, sakallı ve oduncu gömlekli bir üçlü, kasvetli, aritmik bir müzik icra ediyor. Üst katta eğitim müdürü David Sheinkopf ise sesin bilimi konusunda bir ders veriyor ve aşağıdaki performansın merkezindeki teknolojinin yani elektronik hoparlörün nasıl yapılacağını öğretiyor. Popular Science, derse katılarak birazcık Kendin Yap becerisiyle nasıl ses elde edileceğini öğrendi

Bir hoparlörde, bir ses sinyali, akımı bir bobinden ileterek ikincil bir mıknatısı kendine çeken manyetik alan oluşturur. Bu ikinci mıknatıs bir diyaframı titreştirerek ses dalgalarını havaya yollar.


Öğrenciler mıknatıs telini dolayarak bir elektromıknatıs üretiyor, bunu diyafram görevi gören bir Post-It yapışkanlı notla ve masaya bant-lanmış bir nadir toprak mıknatısıyla bir araya getiriyor.

Düzenek, krokodil klipslerle hoparlör kablosuna, bu kablo da düşük düzeyde müzik çalması için cep telefonuna bağlanıyor. Eğer kulağınızı bu uydurma sisteme yaklaştırırsanız ses kalitesi sizi şaşırtabilir.

Hoparlörlere ek olarak öğrenciler analog ses kaydının tarihini (Edison’un öncesinden kasetlerin ötesine) öğreniyor ve iğne, kurşun kalem ve kâğıt kullanarak pikap yapmayı görüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu