Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Yapışkanın Play-Doh’u

Yapışkanın Play-Doh’uSugru, kauçuk ile zamk arası bir şey. Ambalajından yeni çıktığında oyun hamuru gibi şekil verip bir kırık oyuncağı tamir edebiliyor, tutma sapı yapabiliyor ya da atölyeniz için askı kancaları yapabiliyorsunuz. Fakat 24 saat içinde sertleştikten sonra, hemen her yüzeye sımsıkı tutunan, sert bir kauçuğa dönüşüyor. ‘Yararlı olması için mümkün olduğunca fazla yüzeye tutunması gerektiğini biliyordum,” diyor Jane Ni Dhulchaointigh.

Sugru
İrlandalı mucit Sugru’yu altı yılda geliştirmiş ve ürünün raf ömrünü, yoğrulabilirliğini, kıvamını iyileştirmek için bilim insanlarıyla birlikte binlerce deney yapmış. Bunun için, “Büyük oranda bir deneme yanılma süreciydi,” diyor kadın mucit. Dhulchaointigh’in şirketi Sugru’yu 2010’da internetten satmaya başladı ve ürün bu yıl Target ve Lowe’s gibi market zincirlerinin raflarına ulaştı. Yine de Sugru hâlâ Kendin Yap özelliğini koruyor ve 45 kişilik bir ekip tarafından Londra’nın doğusundaki küçük bir binada üretiliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.