Pazartesi , Şubat 12 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Yapısı Bozulmuş Proteinler Eski Haline Dönüştürülebiliyor

Yapısı Bozulmuş Proteinler Eski Haline DönüştürülebiliyorAraştırmacılar geliştirdikleri yöntemi yumurta akı üzerinde denemiş ve olumlu sonuçlar almış. Yirmi dakika boyunca 90ºC sıcaklıkta pişirilen yumurtalara üre içerisinde bulunan bir madde eklendiği zaman yumurta akları yeniden sıvılaşıyor. Daha sonra özel olarak tasarlamış bir cihaz yardımıyla, yapısı bozulmuş proteinlerin tekrar eski halini alması sağlanıyor.
proteinleriAraştırmacılar geçmişte de proteinleri geri dönüştürmek için çeşitli yöntemler bilindiğini ancak bu yöntemlerin yavaş ve pahalı olduğunu belirtiyor. Yeni yöntem ise eski yöntemlerden binlerce kat daha hızlı. Örneğin yumurta aklarında da bulunan lisozim enzimi sadece birkaç dakika içinde geri dönüştürülebiliyor. Geliştirilen yeni yöntemin gıda ve ilaç da dahil olmak üzere pek çok alanda üretim maliyetlerinin düşmesine sebep olacağı belirtiliyor. Dr. T. Z. Yuan ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları ChemBioChem’de yayımlandı.
Mutlaka Okuyun:  Akıllı Bileklik Swarovski Shine Günlük Aktivite Takibinizi Yapıyor
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Milli ve yerli robot cephede görev bekliyor

İTÜ Çekirdekteki girişimlerden birisi olan Next Horizons, tehlikeli keşif çalışmalarında kullanılacak Degu adlı bir robot …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir