Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yamyamlık insanı şişmanlatır mı?

İngiltere’deki Brighton Üniversitesi’nde insan kökeni – konusunda ders veren James Cole, pişirilmiş bir kadavrayı bütün olarak yemenin 81.500 kalori kazandıracağını söylüyor. Ama bu, yenilebilecek her parçayı yemeniz koşuluyla geçerli. Cole, yamyamlık için bu “gıda değeri şablonunu” hazırlarken 1940’larda ve 50’lerde yayımlanan, 35-65 yaş arası dört ölü erkeğin vücut bileşim verilerinden faydalanmış.

yamyamlik

Bunlardan insanlar için bir et kesim haritası yapmış ve insanın her bölgesinin kalori içeriğini listelemiş. Söz gelimi Cole bir insan kolunun yaklaşık 1.800, her bir bacağın ise 7.150 kalori içerdiğini söylüyor. Akciğerler, karaciğer ve yemek borusunun her biri 1.500 kalori ederken beyin, omurilik ve sinir kordonları topluca 2.700 kalori. Peki ya insanın kalbi? Cole’a göre tam 722 kalori. Arkeologlar bu gıda değeri şablonunu bazı güç araştırma sorularını çözmede kullanabilir. İlk insanların bazı gruplarının yamyamlık yaptığını biliyoruz fakat bunu sosyal ve ayinsel sebeplerden mi (yani kültürel yamyamlık) yoksa gıda kaynağı olarak mı (gastronomik yamyamlık) yaptığını bilmiyoruz. Bir milyon yıl önce Homo antecessor’un yaşadığı, İspanya’daki Burgos’un doğusundaki bir mağarada araştırmacılar insan kemikleri üzerinde akla ikinci olasılığı getiren bazı izler buldu. İzler yiyecek olarak tüketilmiş hayvan kemiklerindekine benziyor. Cole bunun iki tür yamyamlığı birbirinden ayırt etmeye yardımcı olmasını umuyor. Söz gelimi araştırmacılar H. antecessor’daki işaretlerin özellikle en besleyici gıda parçalarını kasten hedefleyip hedeflemediğini öğrenmek isteyebilir.

İnsan bedenindeki 81.500 kalori kulağa çok gibi geliyor fakat daha büyük hayvanlarınkinin yanında sözü bile edilmez. Bir at 200.000’den fazla kalori içerirken ayı bunun üç katı kaloriye sahip. Üstelik de bu sadece en lezzetli kısımları. Unutulmamalı ki insan etindeki kalorinin yaklaşık yarısı yağ (adipoz) dokusunda.Bu kadar fazla yağ tüketmek de kendi başına soruna yol açabilir. “Ben beslenme uzmanı değilim,” diyor Cole, “ama bana hiç sağlıklı görünmüyor.”

Kısa cevap: İş porsiyonların büyüklüğünde bitiyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu