Pazartesi , Ocak 15 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Voyager 7 nihayet yıldızlararası uzaya ulaştı

Voyager 7 nihayet yıldızlararası uzaya ulaştı35 yıldan uzun bir süre boyunca 24 milyon kilometreden fazla yol kat eden Voyager 7 nihayet yıldızlararası uzaya ulaştı. Böylece ilk defa insan yapımı bir nesne heliosferin, yani Güneş’ten kaynaklanan atomaltı parçacıklarla dolu görünmez “balon”un ötesine geçmiş oldu. Ölçümler Voyager Vin yıldızlararası uzaya 2012’nin Ağustos’unda çıktığını gösteriyor. Ancak araştırmacılar uzay aracının çıkışını teyit eden kanıtları ancak geçtiğimiz Eylül ayında elde edebildi.

Voyager 7
Şimdi araştırmacılar uzay aracının en güncel gözlemlerini inceliyor, ilk gözlemler, uzak yıldızların şiddetli patlamaları sırasında yayılan hızlı protonların ve elektronların uzaya yağdığı bir bölgeye ait. Bilim insanları bu parçacıkları uzayda kurulu detektörlerle daha önce de inceliyordu, ancak uzayın yeni gözlemlenen bu bölgesinde olduğu gibi radyasyondan ve Güneş’in manyetik girişiminden büyük ölçüde kurtulmaları mümkün olmuyordu. Şimdi araştırmacıları yıllarca sürecek gözlemler ve incelemeler bekliyor.

Mutlaka Okuyun:  11 üniversiteden 145 buluş
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Çok Geç Olmadan Mars’ta Yaşamı Bulmalıyız

YAKIN ZAMANDA ASTROBIO-LOGY DERGİSİNDE HERKESİN DÜŞÜNDÜĞÜ AMA KONUŞMAKTAN ÇEKİNDİĞİ ALBERTO FAIREN VE ARKADAŞLARININ KALEME ALDIĞI …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir