Pazartesi , Kasım 19 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Voyager 7 nihayet yıldızlararası uzaya ulaştı

Voyager 7 nihayet yıldızlararası uzaya ulaştı35 yıldan uzun bir süre boyunca 24 milyon kilometreden fazla yol kat eden Voyager 7 nihayet yıldızlararası uzaya ulaştı. Böylece ilk defa insan yapımı bir nesne heliosferin, yani Güneş’ten kaynaklanan atomaltı parçacıklarla dolu görünmez “balon”un ötesine geçmiş oldu. Ölçümler Voyager Vin yıldızlararası uzaya 2012’nin Ağustos’unda çıktığını gösteriyor. Ancak araştırmacılar uzay aracının çıkışını teyit eden kanıtları ancak geçtiğimiz Eylül ayında elde edebildi.

Voyager 7
Şimdi araştırmacılar uzay aracının en güncel gözlemlerini inceliyor, ilk gözlemler, uzak yıldızların şiddetli patlamaları sırasında yayılan hızlı protonların ve elektronların uzaya yağdığı bir bölgeye ait. Bilim insanları bu parçacıkları uzayda kurulu detektörlerle daha önce de inceliyordu, ancak uzayın yeni gözlemlenen bu bölgesinde olduğu gibi radyasyondan ve Güneş’in manyetik girişiminden büyük ölçüde kurtulmaları mümkün olmuyordu. Şimdi araştırmacıları yıllarca sürecek gözlemler ve incelemeler bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

www.myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Drone’dan daha fazlası

Drone’lar (İHA-insansız hava aracı) bazı durumlarda güvenlik gerekçesiyle yasaklanıyor. Ancak drone’lar havada hızlıca hareket ederek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir