Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Venüs kaşifi: Kara yelkenlisi

venus kara yelkenlisiVenüs’ün yüzeyi, gezegen araştırmalarında şu ana dek karşılaştığımız en uç koşulLarı sunuyor. Bir fırından bile daha sıcak oLan bu gezegen, yüksek basınçlı, aşındırıcı bir atmosfere sahip. Mars’a en az 8 yıl boyunca aktif araştırma yapabilecek olan robotlar yolLarken, Venüs’e gönderilen bir robot kaşifin bu koşullara dayanma süresi sadece 2 saat olabildi (Sovyetler Birliği, Venera Görevi 1961-1984). Bu nedenle Venüs’ü keşif için yollanabilecek bir robot, listenin en üst sıralarında yer alıyor. Tabii böyle bir sistemin yüksek sıcaklığa dayanıklı elektronik aksam, son derece gelişmiş bir robotik sistemi ve güçlü bir yapıya sahip olması gerek. Ama yüksek sıcaklık ve aşındırıcı atmosfer yapısı buradaki yegane sorunlar değil. Keşif aracının, gezegende sıkça rastalanan sülfürik asit yağmurlarına karşı da dirençli oLabilmesi lazım.

Hal böyle olunca, Venüs’ün pek de araştırabilecek bir ortamı olmadığı düşünülebilir. Ancak bu engellerin hiçbiri günümüz bilim insanlarını durduramıyor. NIAC programı bünyesinde NASA tarafından yürütülen bir araştırmada, karada gidebilen bir yelkenli robot tasarlandı. Zephyr adlı robot tam anlamıyla bir kara yelkenlisi gibi çalışıyor.


NASA’nın elinde 450 santigrat derece sıcaklığa kadar dayanabilen elektronik akşamlar zaten mevcuttu. Bunlar genelde jet motorlarında kullanılıyor. Venüs’e gidecek olan bir robotun güneş panelleriyle çalışması gerektiği de kaçınılmaz. Çünkü burada alternatif bir yakıt bulmak söz konusu bile değil. Böylece hedeflenen keşif aracının planı görünür olmaya başladı: Eğer son derece düşük güç kapasitesiyle hareket ettirebileceğimiz bir aracımız olursa, gezegenin yüzey koşullarına dayanabilmesini de sağlamış oluruz. İşte buradan yola çıkan bilim insanları Zephyr’i yarattılar. Üzerinde bulunan güneş panelleriyle güç toplayıp, bir yandan da yelkenli gibi süzülerek hareket eden Zephyr’in Venüs’teki araştırma süresi ortalama 1 ay olacak. Gezegenin yüzeyi bu türden bir yelkenli için ideal. Çünkü tepeler ve çukurlar gibi jeolojik oluşumlara ender rastlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse, Zephyr en geç 10 yıl içinde araştırmalarına başlamış olacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu