Pazar , Mart 18 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Uyku Esnasında Rüya Gördüğünün Farkında Olmak

Uyku Esnasında Rüya Gördüğünün Farkında Olmakİngiltere’deki Lincoln Üniversitesinden araştırmacıların gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre uyku esnasında rüya gördüğünün farkında olan kişiler bunun farkında olmayanlara göre problem çözme becerileri açısından daha başarılı.

uyku
Dr Patrick Bourke ve Hanna Shaw tarafından gerçekleştirilen çalışma, uykuda rüya gördüğünün farkında olma ve kavrama becerisi arasındaki ilişkiyi gösteren ilk çalışma. Araştırmaya uyku esnasında rüya gördüklerinin hiçbir zaman farkında olmayan ve bir ay içinde çeşitli defalar bu durumun farkında olan 18-25 yaş arası 68 denek katıldı.

Deneklere kavrama yeteneklerini ölçen 30 soru yöneltildi. Her soru üç kelimeden yanıtlar ise bir kelimeden oluşuyordu. Örneğin kum, mil ve yaş kelimeleri verilerek deneklerden taş kelimesini bulmaları beklendi. Sonuçlar uyku esnasında rüya gördüğünün farkında olanların diğerlerine oranla %25 daha başarılı olduğunu gösterdi. Çalışma Dreamingde yayımlandı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gelecek Dijital ve Akıllı Fabrikalarda

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları Türk sanayicisini Endüstri 4.0 uyumlu fabrikalar kurmaya davet ediyor. Teknoloji …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir