Haberler

Ultra Yüksek Çözünürlüklü 4K Televizyonlar Geliyor

4K televizyonlar geliyor…

Bakmayın şimdi çok pahalı olmasına. Birkaç yıl sonra standart ürün haline gelecek. Full HD’ye göre dört kat daha yüksek çözünürlüklü 4K teknolojisi geliyor. Üreticiler, tüketicilere “TV almak için 2014’ü bekleyin” diyor…


ÖNCE küçük ekranlı, tüplü televizyonlar süsledi evimizi. Tek bir kanaldan siyah beyaz da olsa bize bambaşka dünyaların kapısını araladılar. Ardından renklendi, birden çok kanala ev sahipliği yaptı, boyııt değiştirdi. Bu değişim halen bütün hızıyla devam ediyor. Son döneme yepyeni bir televizyon teknolojisi, ‘4K (Ultra HD TV)’ sektöre damga vurmaya başladı. Teknolojinin ilk örnekleri henüz çok pahalı ama birkaç yıl sonra piyasaya hakim olacağı kesin.

4k televizyon

ULTRA YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK

4K, ultra yüksek çözünürlük anlamına geliyor. Teknolojinin ilk örneğini ilk defa geçtiğimiz yıl gördük. 4K televizyonlar normal full HD televizyondan dört kat daha yüksek çözünürlüğe sahip. Görüntüler full HD teknolojisine göre çok daha derin siyahlık, parlaklık ve kontrast sunuyor. Yerli, yabancı tüm üreticilerin gündeminde bu yeni nesil teknoloji var. Fakat teknoloji henüz yaygınlaşmadığı için, 4K televizyonları salonlara taşımanın maliyeti şimdilik oldukça yüksek. Örneğin, 50 inç (127 cm) ile 85 inç (215 cm) arasında boyut seçenekleri bulunan 4K televizyonların fiyatları 7 bin ile 80 bin TL arasında değişiyor.

“140 ekran ortalama bir televizyonun fiyatı 2 bin 500-3 bin 500 TL civarında iken, 4K televizyonların fiyatı daha yeni 10 bin TL’nin altına düştü” diyen Arçelik Elektronik Ürün Direktörü Erkan Duysal, fiyatların henüz cazip olmadığını söylüyor.

4K teknolojisi nedir?

4K-Ultra HD bir yüksek çözünürlük teknolojisi. Görüntü kalitesini artırmanın en temel ve etkin yolu çözünürlüğü artırmaktan geçiyor.

Yüksek çözünürlük aynı büyüklükteki bir ekranda daha fazla renk noktası (piksel) olması ile elde ediliyor Renk noktaları arttıkça görüntü detayları ortaya çıkıyor. 4K teknolojisinde ekranın uzun kenarında yaklaşık 4 bin, yukarıdan aşağıya ise 2 bin renk noktası dizili. Toplamda ekranda 8 milyon ışıklı renkli nokta (piksel) bulunuyor. Bugün yaygın olan FulI HD çözünürlüklü televizyonlarda toplamda 2 milyon ışıklı nokta bulunuyor. Bu hesaba göre, 4K bir televizyonda öncekilere göre dört kat daha fazla detay görülebiliyor.

Vestel Genel Müdürü Metin Salt ise, 4K çözünürlükte bir panel üretiminin zor olduğunu, bu durumun ürünün fiyatının yüksek olmasına yol açtığına dikkat çekiyor. Üreticiler, 2014’te 4K televizyon fiyatlarında ciddi düşüşler olacağını belirtirken, tüketicilerin indirimleri veya önümüzdeki yılı beklemelerini tavsiye ediyor. Bu yıla kadar tüketiciler en çok 42 inç ekran boyutunu tercih eder-ken, artık tercihler 47 H&SuEfittBI inç ve üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Ekranlar büyüdükçe 4K teknolojisine ihtiyaç da artıyor.

EKRANLAR BÜYÜYECEK

LG Electronics Türkiye TV Satış ve Pazarlama Bölüm Başkanı Jikang Kim, “4K teknolojisi büyük ekran pazarı büyüdükçe yaygınlaşacak ve tüketicilerin çoğunluğu tarafından istenen bir özellik haline gelecek” diyor.

Panasonic VIERA Televizyon Grubu Ürün Müdürü Uluç Özler ise, “Türkiye için 2014’de 4K pazarındaki toplam satışların yüzde 0.7 civarında, yani yüzde l’in altında olacağını tahmin ediyoruz. Sonraki yıllarda mutlaka hızla ;A| artacaktır. Dünyanın en büyük televizyon pazarlarından biri olan Avrupa’da ise 4K’nm pazar payının yüzde 1.5- 2 arasında olmasını bekliyoruz.

4K İÇERİĞE AZ KALDI

4K televizyonun full HD’lerden farkını görebilmek için 4K çözünürlükteki yayınların yaygınlaşması şart. Amerika, Avrupa, Güney Kore ve Japonya’da ilk yayınlar başladı. 2014 Dünya Kupası finali Japonya’da 4K olarak yayınlanacak. Türkiye’de ise 4K yayın denemeleri henüz çok yeni. Ticari bir yayın için şartlar oluşmuş değil. Digitürk ve D-Smart gibi içerik sağlayıcıların 4K yayın yapabilmesi için standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor. Üreticiler bu eksikliği gidermek için HD çözünürlükte gelen yayınları, televizyonda 4K çözünürlüğe çıkarmak için özel algoritmalar üretiyor.“Yayın altyapılarının dönüştürülmesi oldukça maliyetli bir iş olduğundan, 4K çözünürlük ile hazırlanmış bir içerik ancak 4K’yı destekleyen uydu, kablo ya da IPTV alıcısına internet üzerinden indirilerek kullanıcıya sunulabilir. Diğer bir hızlı uygulama ise Bluray diskler üzerinde sunulan filmler ve oyun konsolları için hazırlanan oyunlar olabilir” diyen D-Smart DTH Platform Direktörü Erdoğan Şimşek, D-Smart olarak 4K yayınlar üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Digitürk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal’a göre ise, firma teknik olarak 4K yayın yapmaya hazır durumda lişmelerin tamamlanmasını bekliyor.

PAHALI AMA PİYASADA

Üreticiler, 4K’yı pahalı olmasına rağmen tüm tüketici profillerini gözeterek konumlandırmaya çalışıyor. LG, Sony, Philips, Samsung gibi uluslararası markalar 4K televizyonlarını Türkiye pazarma sunmuş durumda. Bu markalar, yeni 4K ürün serisiyle 2014’e hazırlanırken Türkiye’de Vestel, Arçelik gibi yerli üreticiler de ilk 4K televizyonlarını kısa süre içinde piyasaya çıkarmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yılın kasım ayında dünyanın ilk 84 inç 4K televizyonunu Türkiye’ye getiren LG, yeni 55 ve 65 inç IA.970V 4K TV modelini Türkiye’de satışa sundu. Sony ise 84 inçlik ilk ürününün ardından 4K BRAVIA TV yelpazesini yeni modellerle geliştiriyor. Sony Ürün Müdürü Erkan Yıldırım, “Aralık ayında satışına başlayacağımız yeni BRAVIA X8505A 4K LED TV serisi, ultra yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesini, Active 3D teknolojisi ile birleştiriyor” diyor. 9000 serisindeki iki 4K televizyonu geçtiğimiz yıl tanıtan Philips ise Türkiye’de kısıtlı sayıda da olsa satışa başladı. Samsung’un ise 55 ve 65 inç F9000 serisi 4K televizyonlarda piyasada.

Alırken nelere dikkat etmeli?

Hâlihazırda 4K yayınların çok sınırlı olduğunu düşünürsek, alacağınız TV’nin görüntü işleme, optimize etme ve 4K Ultra High Definition’a yükseltme yeteneği olup olmadığına dikkat edin.

Televizyon çözünürlük olarak 4K panele sahip olabilir ancak bağlantılar 4K sinyali desteklemediği takdirde 4K yayın izlemek mümkün olmaz.

Alacağınız 4K televizyonda, cihazın 4K yayınlarını almasını sağlayan UHD 4K uyumlu HDMI 2.0 giriş özelliği ve 4K PC oyunları oynamanızı sağlayacak display port 1.2 bağlantı özelliğinin bulunmasına dikkat edin.

Şu an için 4K Blu-ray disk mevcut değil, sadece 4K Mastered olarak belirtilen ancak çözünürlüğü Full HD olan Blu-ray filmler bulunuyor.

4K televizyon alırken tek özelliğin çözünürlük olmadığını unutmayın, Smart TV ve 3D gibi özellikleri olup olmadığına bakın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu