Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Uçaklar Gökyüzünden Neden Beyaz İz Bırakır?

Uçaklar Gökyüzünden Neden Beyaz İz Bırakır?Uçakların gökyüzünde bıraktıkları beyaz izler yoğunlaşma izleri olarak isimlendirilir.

Bazen hayli belirgin ve kalıcı olan bu izler bazı durumlarda fark edilemeyecek kadar belirsizdir ve kısa sürede ortadan kalkar. Yoğunlaşma izleri soğuk havalarda verdiğimiz nefesin görülmesine yol açan sürece benzer bir süreç sonucu oluşur.

Yakıtın jet motorunda yanması sonucu açığa çıkan atık gazların içinde karbondioksit, sülfür ve azot oksit bileşikleri, su buharı gibi maddeler bulunur. Yüksek irtifalarda havanın basıncı ve sıcaklığı atık gazlarınkinden düşük olduğundan, motordan atılan gazların içindeki su buharı yoğunlaşır.

ucak gokyuzu izOluşan su damlacıkları ve buz kristalleri gökyüzünde bulutlar gibi beyaz görünür.

Motordan atılan egzoz gazının içindeki katı parçacıklar ise su buharının yoğunlaşmasını kolaylaştırır.

Bu izlerin yoğunluğu, uzunluğu ve ne kadar kalıcı olduğu uçağın irtifasına ve havanın sıcaklığına, basıncına ve nem oranına bağlı olarak değişir. Özellikle havadaki nem oranının düşük olduğu durumlarda bu izler incedir ve kısa sürede kaybolur. Nem oranı yüksek ise daha uzun, belirgin ve kalıcıdır.

Uçakların gökyüzünde oluşturduğu beyaz izlerin bir başka nedeni de özellikle kanat uçlarının havada sebep olduğu girdaplardır.

Havanın basıncının azalmasına neden olan bu durum havadaki su buharının yoğunlaşmasına yol açar.

Bunu da İnceledinizmi ?

Teknoloji mi, insan mı?

MİLYAR dolarlık küresel şirketler, başarılı bir gelecek için çalışanlarından çok yapay zeka ve maddi varlıklarına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir