Pazartesi , Kasım 19 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Turkcell’den Cepten Sesli Betimleme Hizmeti

Turkcell’den Cepten Sesli Betimleme HizmetiTurkcell, Sesli Betimleme Derneği ve uluslararası liderlik okulu Young Guru Academy ile işbirliği sonucunda Hayal Ortağım mobil uygulaması üzerinden, görme engellilere vizyondaki filmlerin diyalogsuz sahnelerinin ayrıntılarıyla anlatıldığı “Cepten Sesli Betimleme” hizmetini geliştirdi.

Cepten Sesli Betimleme Hizmeti
Çevrenin, mekânın, kişilerin, cisimlerin ve diyalogsuz sahnelerin ayrıntılı olarak tasvir edildiği uygulama sayesinde görme engelliler de kesintisiz film keyfi yaşıyor. Görme engellilerin beklentilerini dinleyerek hayatlarını kolaylaştırmak için projeler geliştiren Turkcell’in, görme engellilerin en çok yapmak istediği şeylerden birinin sinemaya gitmek olduğunu tespit etmesi üzerine çalışmalarına başladığı uygulama yaklaşık altı aylık bir çalışmanın ardından BKM yapımı “Hayat Öpücüğü” adlı film ile hayata geçirildi.

Cepten Sesli Betimleme uygulamasının yaygınlaşmasını sağlamak içinse tüm yapımcıların filmlerinin betimlemesini yaptırarak bu hizmete dâhil olması bekleniyor. Turkcell Hayal Ortağım mobil uygulamasını iOS veya Android işletim sistemli akıllı telefonuna indiren herkes “Sinema” menüsünden ilgili filmin sesli betimlemesine ulaşabiliyor ve Cepten Sesli Betimleme’yi başlatarak kulaklık desteğiyle filmle eşzamanlı olarak betimlemeyi takip edebiliyor.

Servis sadece Turkcell abonelerine değil başka operatörlerin görme engelli abonelerine de açık.

http://www.turkcell.com.tr/servisler/turkcell-hayal-ortagim

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

www.myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Drone’dan daha fazlası

Drone’lar (İHA-insansız hava aracı) bazı durumlarda güvenlik gerekçesiyle yasaklanıyor. Ancak drone’lar havada hızlıca hareket ederek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir