Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Teknoloji sahteciliğe karşı açık inovasyon

Uzmanlık alanları birbirinden farklı birçok şirket açık inovasyon yapınca, ortaya birçok teknolojiyi birleştiren akıllı bir etiket çıktı. Amaç, sahtecilik ile mücadele…


HER biri kendi alanında uzman bir sürü şirketin nasıl bir araya geldiğini, her biri farklı alanlarda kullanılan teknolojilerin bir spor ayakkabıda nasıl buluştuğunu ve sahteciliği önleyecek yepyeni bir akıllı etiket uygulamasının nasıl ortaya çıktığını öğrenmek ister misiniz? Buyurun size açık inovasyona örnek gösterilebilecek bir başarı hikayesi…

ABD’de Brooklyn merkezli bir ayakkabı üreticisi olan Greats, ürettiği Royale Chukka modeli için Amerikan futbolu oyuncusu Mars-haw Lynch’in markası Best Mode ile bir partnerlik anlaşması imzalıyor. Anlaşmanın koşullarından biri de üretilecek özel ayakkabıların taklitlerinden ayırt edilmesi. Biliyorsunuz, taklit özellikle spor ayakkabılarda büyük bir dert.

Greats de, sahtecilik ile mücadele edebilmek için akıllı etiket üreticisi Chronicled ve uzmanlık alanı 3D yazıcı olan Origin firmalarıyla anlaşıyor. Uzun araştırmalardan sonra, NFC teknolojisinin işe yarayacağına karar kılınıyor. NFC (Ne-ar Field Communication), ülkemizde cep telefonu ile ödeme sistemlerinden, ulaşımdaki temassız kartlardan tanıdığımız, makineler arası iletişim kuran teknoloji.

işte, bu teknoloji ile etiketi konuşturmayı planlıyorlar ama ayakkabının yolculuk macerasının da bu etiketlere yazılması gerekiyor. Bu işin de sanal para Bitcoin’de kullanılan Blockchain teknolojisi ile mümkün olduğu görülüyor. İşin içine yonga çip üreticisi Identiv Labs da giriyor.

Nihayetinde Great’in Best Mode logolu ayakkabıları için oluşturulan ve blok zincir sistemine bağlanan bu etiketler, akıllı telefonla tarandığında son kullanıcıya ulaşıncaya kadar ayakkabının nerelerden geçtiğini ve nerede üretildiğini söylüyor. Böylece ayakkabının orijinal olduğundan emin oluyorsunuz. Tabii gelinen nokta bundan çok daha fazlası…

Elde edilen başarının ardından, halen her bir şirketin CEO’su yaptıkları işin kendi sektörleri açısından önemini vurgulayan açıklamalar yapıyor. Biz son sözü Chronicled’in CEO’su Ryan Orr’a bırakalım:

“Gelecekte mobil, şifreli mikroçip ve blockchain teknolojileri yenilikçi kullanım alanları bulacak. Bu işbirliği ile biz, akıllı ve interaktif ürünlerin gelişimi için yepyeni bir yol açtık.”

olli

İNOVATİF
3D yazıcı ile üretildi, şoförsüz yola çıktı

ABD’li Local Motors’un 3D yazıcı ile ürettiği şoförsüz otobüs Olli, Washington caddelerinde hizmet vermeye başladı. IBM VVatson işbirliği ile üretilen Olli, elektrikle çalışıyor. Uber’e benzer bir şekilde cep telefonu üzerinden çağrılan Olli’nin kapasitesi 12 kişi. Olli’den inmek için ses komutu vermek yeterli. Şirketin CEO’su John Rogers’un planlarında yüzlerce mikro fabrika kurmak var.

Hoverbike

KREATİF
Colin Furze’den ev yapımı uçan bisiklet

Youtube’da 3 milyonu aşan takipçisini şaşırtmaya devam eden çılgın mucit Colin Furze, bu kez “Hoverbike” adını verdiği bir uçan bisiklet yaptı. Furze, bugüne kadar 12 milyon kez görüntülenen ev yapımı uçan bisikletini Ford sponsorluğunda geliştirdi. İki motorlu bir çark ve direksiyondan oluşan Hoverbike’ın mucidi Furze, Youtuber olmadan önce tesisatçı olarak geçimini sağlıyordu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu