Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Tehlikeli Görevler İçin İHA

ABD Savunma Bakanlığı önümüzdeki yıl yepyeni bir tür savaş İHAsınm test uçuşlarına başlayacak. Araç Ares adım taşıyor (yeniden yapılandırılabilir gömülü hava sistemi) ve dikey iniş / kalkış için tasarlanmış. Kalkışı ve inişi hantal olan uçak benzeri İHAlarm aksine Ares daracık bir noktaya inip askerleri kurtarabiliyor ya da malzeme bırakabiliyor, sonra da uçup gidebiliyor.


Şu anda helikopter üreticisi Piasecki Aircraft ve savunma devi Lockheed Martin tarafından geliştirilen uzaktan kumandalı prototip, kalkış ve uçuş sırasında ileri itki için tıpkı Deniz Piyadeleri’nin döner rotorlu Osprey’lerindeki gibi iki adet devasa ve hareketli fan kullanıyor. Her şey yolunda giderse sırada ı,2 ton yük taşıyabilen ve savaş sanatım tepeden tırnağa değiştirecek olan tümüyle özerk versiyon var.

iha

Uçuş elektroniği

Üç adet dâhili bilgisayar, uçuş sırasında anlık düzeltmeler yaparak stabil bir rotada ilerlemeyi ve İHA’nın üretim sürümüne eklenmesi beklenen özerk modda iyi seçimler yapılmasını sağlıyor.

Yük

Sökülebilir bir yük bölmesi sayesinde Ares asker taşıyıcı, kargo taşıyıcı, gözlem İHA’sı ve yaralı taşıma aracı rolleri arasında geçiş yapabiliyor.

Aspiratörlü türbin

Aspiratörlü türbin Bir çift 2,5 metre çaplı fan dikey kalkış ve ileri itki sağlıyor.

Kanat açıklığı

Kompakt 12,6 metrelik kanat açıklığı sayesinde Ares 15 metrelik iniş alanına ihtiyaç duyuyor. Bu da bir helikoptere gerekenin yarısı.

Uçuş kontrolleri

Lidar ve benzer algılayıcılar, Ares’in çevresini haritalamasını, böylece tehlikeleri görüp nasıl kalkacağına, alçalacağına ve ineceğine ilişkin kendi kararlarını vermesini sağlıyor.

Motorlar

Her biri 900 beygir güç sağlayan ve her yerde bulunan türden helikopter parçaları motor beşiğindeki beş bıçaklı pervaneleri döndürüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu