Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Tasarımcı Autodesk 3 Boyutlu Yazıcı İşine Giriyor

Autodesk3 boyutlu yazıcılar bireysel teknoloji ürünlerine dönüşmeye adım adım yaklaştıkça, yazıcı üretimi konusunda isim yapmış popüler markaların yanı sıra 3 boyutlu tasarım şirketleri de bu alanda hazırlıklarını hızlandırıyor. Bu alanda en yeni adımlardan biri de tasarım yazılımları konusunda uzman olan Autodesk’ten geldi. Daha önce 3 boyutlu tasarımların hızla hayata geçirilmesini sağlayanTinkercad’ı (tinkercad.com) satın alarak ve akıllı telefonlarda amatör tasarımlar yapmayı kolaylaştıran uygulamaları piyasaya sürerek son kullanıcıya adım adım yaklaşan Autodesk, geçtiğimiz ay Spark adını verdiği 3 boyutlu yazıcı platformunun detaylarını paylaştı.

Spark platformu, 3 boyutlu tasarımların yazıcılar için uygun hale getirilmesini kolaylaştıracak bir 3 boyutlu yazdırma platformu ve piyasaya çıktığında fiyatı 5 bin dolar civarında olması beklenen bir 3 boyutlu yazıcıdan oluşuyor. Burada aslında cihazdan çok işin platform boyutu önemli. Çünkü 3 boyutlu yazıcılar modeli basmaya başlamadan önce tasarımın bir takım hazırlıklardan geçmesine ihtiyaç duyuyor, ilk kez denenen çoğu model baskısı ise hatırı sayılır oranda hatayla sonuçlanan bir deneme yanılma süreci gerektiriyor. 10 saat sürecek bir modeli baskı için kurup sabah geldiğinizde makinede eciş bücüş bir plastik yığınıyla ve hata vermiş bir cihazla karşılaşmak pek keyifli olmuyor. Autodesk, Spark ile bu alanda bir standart ortaya koymak ve işleri biraz kolaylaştırmak istiyor.


Spark hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz autodesk.com/campaigns/spark adresini ziyaret edebilir ve gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu