Girişimcilik Haberleri

Sosyal Medya İle Başarıya Ulaşan Girişimler

OLEV KURUCUSU ERTUNÇ ÇİRİŞ
Organk büyüme sağlıyoruz

“Olev olarak sosyal medyanın tüm alanlarını ekibimizdeki sosyal medya uzmanı ve birlikte çalıştığımız sosyal medya performans ajansı ile aktif olarak kullanıyoruz, içerik yönetiminde pazarlama ekibimizden gelen yaratıcı fikirlerin yanı sıra sosyal medya trend setter’larının paylaşımlarıyla da organik büyüme sağlıyoruz. Günümüz trendleri ve teknolojisi ile kolay kullanım ve erişim avantajı sağlayan sosyal medya, bir teknoloji şirketi olan Olev’in satışlarını önemli ölçüde etkiliyor. Olev partnerleri, müşterileri ve çalışanları ile eş zamanlı pazarlama faaliyetlerinin sürdürülmesi ve duyurulmasında önemli rol oynadı. Sosyal medyada önümüzdeki dönemde çeşitli kurulularla gerçekleştireceğimiz yaratıcı içeriklerin haricinde, sosyal medya sitelerine uyumlu çalışacak algoritmik yazılımlarımız, bu alanda doğru içerik ve doğru yayılım stratejimizi destekleyecek.’’

İYZİCO CEO’SU BARBAROS ÖZBUGUTU
Video içeriklere ağırlık vereceğiz

“Sosyal medyayı aktif kullanan bir markayız. Burada genel stratejimiz doğrultusunda her bir mecraya bir görev tanımladık ve bu yönde kullanım yapıyoruz. Video içeriğin de yükselmesini göz önüne alarak, paylaşımlarımızda bu yöne doğru kayıyor olacağız. Her bir sosyal medya paylaşımımızda özel link yapıları kullanarak, bu paylaşımlar üzerinden gelen kullanıcı hareketlerini takip ediyoruz. Üye kazanımı anlamında sosyal medyada belli kanalların iyi geri dönüş getirdiğini gözlemledik. Video içerik ve farklı sosyal medya reklam modellerini dijital pazarlama çalışmalarımızda yoğun kullanmayı öngörüyoruz. B2B çalışan bir marka olmamıza rağmen, yeni hayatımıza giren sosyal medya kanallarını da verimli şekilde kullanmak adına değerlendireceğiz.”


CC MEOIA AJANS BAŞKANI GÜVEN ÇELIKKAYA
“Youtube’da bir kanal açın”

“Sosyal ağlarda özellikle Youtube, Facebook ve Instagram’da yüksek takipçi sayısına sahip kanal ve hesaplar üzerinden, markaların ürün ve hizmetlerine yönelik olarak doğal reklam ve tanıtımım içerikleri üretiyoruz. Çalıştığımız sosyal medya ünlüleri ve internet yetenekleri, milyonlarca kişi tarafından takip edildiği ve verdikleri tavsiyeler takipçileri tarafından önemsendiği için, paylaştıkları herhangi bir ürün veya hizmet geleneksel reklamlara göre çok daha etkili olmakta ve markanın satışlarını doğrudan pozitif yönde etkiliyor. Hizmet verdiğimiz markalar için düzenlediğimiz Influencer Marketing kampanyaları sayesinde, düşük bütçeler ile marka mesajlarının yüksek sayıda kullanıcıya ulaşılmasını sağladık. CC Media network’ü içerisinde bulunan Influencer’larm hazırladıkları videolar çok kısa sürede milyonlara ulaşabiliyor, izlenme dışında asıl olarak takipçilerinin katılımı ile yüksek etkileşime ve sonucunda da satışa dönüştüğünü gözlemledik. Video içerik tüketiminin her geçen gün arttığı günümüzde, markaların özellikle Youtube’da bir kanal açmalarım, kendi ürün ve hizmetlerinin tanıtanına yönelik içerik üretmelerini tavsiye ediyoruz. Youtube ülkemizde internet kullanıcılarının özellikle de gençlerin en çok zaman geçirdiği sosyal ağların başında gelmekte. Bu sebeple yeni girişimlerin mutlaka hedef tüketici gruplan ile buluşmak için Youtube vb video içerik platformlarında olmaları şart.”

Mobilde Çini takip ediyoruz

PwC Küresel Toplam Perakende Araştırması’na göre, Çinli tüketicilerin alışveriş davranışları küresel alışveriş davranışları İçin öncü bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’deki tüketicilerin çok da uzak olmayan bir gelecekte, şu anda Çinli tüketicilerin yaptıklarım yapmaları şaşırtıcı olmayacak. Çinli tüketicilerin yüzde 65’i ayda en az bir kez mobil cihazlar üzerinden önüne alışveriş yaptığını, sadece yüzde lS’si ise hiç online alışveriş yapmadığım söylüyor. Öte yandan ankete Türkiye’den katılan tüketicilerin yüzde 411 ayda en az bir kez mobil cihazlar üzerinden online alışveriş yaptığım, yüzde S7’si ise mobil cihazlar üzerinden hiç online alışveriş yapmadığım söylüyor. Her gün online alışveriş yapan Türk tüketicilerin oram (yüzde 16) Çin’in 8013’teki oranım (yüzde 14) geçmiş durumda ve bu oran gün geçtikçe artıyor. Mobil cihaz kullanımına gelindiğinde Türkiye’deki tüketiciler Çin’i iki yıl geriden takip ediyorlar.

Uzmanlardan 5 kritik tavsiye

1- Doğru takipçi kitlesi oluşturun

Hep ürünün alıcısı farklıdır, dolayısıyla dijital kanallarda oluşan çevirimiçi topluluklar da buna göre şekillenir. Öncelikle ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi doğru analiz edin. Sonrasında kurgulayacağınız reklam ve tanıtım çalışmalarıyla hashtag kullanarak belirlediğiniz hedef kitleye ulaşın. Bir yandan ürünün promosyonunu yaparken bir yandan gelen talebi karşılamamak satış kaybına neden olacağı için ürünlerinizin en doğru zamanda dijital vitrine yerleştiğinden emin olun. Tüketicilerin dikkatini çekmek için ürün bilgileri ve kuponlar eklemeyi de unutmamanız önemli.

2- E-ticaret sitenizle kurums allığınızı öne çıkarın

Instagram’da özellikle şirket kurmadan, amatörce satış yapan birçok kullanıcı mevcut. Bu kullanıcılar arasında öne çıkmak için kurumsal kimliğinizi oluşturmanız önemli. Bu platformda satış yapmanızı sağlayan en büyük faktörlerden biri ise güven. Bu nedenle mevcut kullanıcılar arasında kurumsal kimliğinizle öne çıkmanız ve Instagram hesabınızın yanında web sitesi veya bir e-ticaret sitenizin de olması, profesyonel görünmenizi ve hedef kitlenizin size olan güvenini artırır.

3- Başarı hikayelerinizi paylaşın

Bir müşteri için referans oldukça önemli. Dolayısıyla ürününüzü daha önce almış ve bundan memnun olan kullanıcıların görüşlerini Instagram’dan paylaşabilirsiniz. Örneğin, Instagram’m en çok tüketilen içeriği ‘Hikayeler’de müşterilerinizin sizlerle yapacağı paylaşımlar sayesinde tüketicilerle etkileşiminizi güçlendirebilirsiniz.

4- Kampanyalarınızı etkin kullanın

Unutmayın, satın almaya hazır takipçilerinize uygun kampanyalar sunduğunuzda ürünlerinizi almak için can atacaklar. Seçeceğiniz ürünleriniz için belli günlerde kampanyalar kurgulayın ve bunu Instagram’da paylaşın. Kampanyayı öne çıkaracak hashtag ve filtreler kullanın, hikayeler üzerinden kampanyanın detaylarını daha ilgi çekici bir şekilde anlatmayı deneyin. Mutlaka satışa dönecektir.

5- Müşterilerle İletişiminizi Geliştirin

Doğru çevirimiçi topluluğunuz oluştuğunda mevcut ya da potansiyel müşterilerinizden ürünler ve paylaşımlarınızla ilgili oldukça fazla soru gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle bu kanalın efektif kullanımı oldukça önem taşıyor. Bir kullanıcı yorum yaptığı ya da mesaj attığında kısa sürede cevap vermek, müşterilerle diyalog kururken standart cümlelerden uzaklaşıp onlara özel bir iletişim kurgulamak müşteri memnuniyetinizi ve doğal olarak satışlarınızı artıracaktır.Önceki sayfa 1 2 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu